Ümit Uysal’dan her balkona saksı ve fide: Çocuklar sitelerde, apartmanlarda, kapalı ortamlarda büyüyor

Antalya'da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, apartmanlarda sokağı ve toprağı görmeden dışarıdaki hayattan bir haber yaşayan çocukların hem toprakla ve tarımla tanışması hem de çeşitli alanlarda üretme alışkanlığı kazanması amacıyla 'her balkona saksı ve fide' projesini başlattı.

14.08.2019 - 9:38
14.08.2019 - 13:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Muratpaşa Belediyesi’nin ‘Balkonda üretelim’ sloganıyla başladığı proje kapsamında ilk aşamada yaklaşık 400 gönüllü ailenin balkonlarında saksı içinde dikkatlice çimlendirilmiş ve düzenli bir şekilde dikilmiş olarak patlıcan, soğan, maydanoz ve biber fideleri dağıtıldı.

Çocuklara ve ebeveynlerine saksıda istenilen sebzenin nasıl yetiştirileceği ve sebzeye göre değişen bakımının nasıl yapılacağı, bitkilerin hangi sıklıklarla sulanacağı gibi bazı küçük bilgiler de verdi.

“Artık çocuklar sitelerde, apartmanlarda, kapalı ortamlarda büyüyor.”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çocukların, sofraya gelen gıdanın bir hikayesinin olduğunu, bir alınteri sonucu o gıdaların tüketildiğini bilmesi ve bilinçlenmesi gerektiğini düşünerek projesini şu sözlerle anlattı:

“Artık çocuklar sitelerde, apartmanlarda, kapalı ortamlarda büyüyor. Toplumumuzun ruh sağlığı için, sosyal barış için, çocuklarımızın gelişimi için çok faydalı olacak diye düşünüyoruz. Sofraya gelen gıdanın bir hikâyesi, bir alınteri var. Çocuklarımızın bunu kavraması lazım. Bu nedenle evlerin balkonlarında, teraslarında saksılarda, bir takım sebze ve meyveyi yetiştirmeyi önemsiyoruz. İklim kuşağımız ve ovalarımız çok avantajlı olmasına rağmen bir bakıyoruz ki, en temel ürünleri ithal eder duruma düşmüşüz. Bu bizi rahatsız etti. En azından çocuklarımızı mevsiminde üç-beş kök sebze ile de olsa bunu öğrenecek, gelişimi için çok faydalı olacak. Hem de balkonlarımız güzelleşecek.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim