Nedir?

Umbra Nedir?

Umbra genelde gölgenin koyu olan orta kısmı olarak bilinmektedir. Ay’ın umbrası ise tam olarak güneş tutulmasına denk gelir ve Dünya’nın Umbrası toplam ve kısmi ay tutulmaları ile bire bir etkilidir. Bir ışık kaynağı ile aydınlatılan diğer opak nesneler sayesinde tıpkı Ay ve Dünya’nın da gölgeleri gibi uzaya hücreler ve güneş ışığı olarak yansımaktadır. Bu anlamda her bir gölgenin sadece 3 farklı alanı olmakta birlikte bunlardan ilki de umbradır.

Umbra gölgenin en koyu çekirdeği olarak adlandırılmaktadır. Bir ışık kaynağı ve gölge alan bir cisim düşündüğümüzde net olarak umbra hakkında daha fazla bilgiye sahip olabiliriz. Umbra’nın içinde durduğumuz takdirde cisim doğrudan ışık ışınlarını bloke ettiğinden dolayı ışık kaynağının herhangi bir bölümü bu sayede görünmez.

Ay’ın Umbra’sındaysanız ve Güneş’in yönüne baktığınız takdirde ise Ay’ın Güneş’i bloke etmesi sayesinde tam olarak güneş tutulması görme şansına sahip olacaksınız. Uzaydaki yolculuğunda, Ay her zaman umbra yaratmaktadır. Bu olay uzayın bir yerinde, Ay’ın karanlık tarafında bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde güneş tutulmasının varlığından haberdar olmamızı sağlar.

Ay’ın Umbrası

Umbra Nedir?

Güneş tutulmalarının o kadar seyrek olmasının nedeni, Ay’ın umbrasının nadiren Dünya’nın yüzeyince çarpmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Tam güneş tutulması esnasında ise sadece dünya üzerinde ufak bir alanı kaplamaktadır. Ay ve Dünya’nın her ikisi de sürekli hareket halinde olduğundan umbra, tutulma esnasında Dünya’nın yüzünü geçer ve bu yüzden toplam evre yalnızca ince bir tutulma yolunda görülebilir.

Güneş tutulması esnasında Ay’ın umbra tarafından kaplanan Dünya yüzeyindeki alanın boyutu Ay’ın Dünya ile olan şu andaki mesafesinden ileri gelmektedir. Mesafe ne kadar küçük olursa umbra o kadar büyük olur. Dünya yüzeyindeki umbra’nın yolu, genel olarak ekvatorda 150 km’lik (93 mil) bir genişliğe sahiptir. Yüksek enlemli yerlerde Güneş ışınları daha ufak bir açı ile Dünya yüzeyine çarpar ve umbranın boyutu buna bağlı olarak daha da büyür. Bazen tam güneş tutulmaları sırasında umbranın yol genişliği kutuplarda 1000 km’nin (621 mil) üzerine çıkabilmektedir.

Tutulma, Ay’ın mesafesi daha büyük olduğunda meydana gelmesi durumunda Ay’ın V-şekilli umbra ucu sadece tutulma esnasında Dünya yüzeyine ulaşırken bu durum sıfır noktasına tekabül eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu