Ukrayna’nın eski Ankara Büyükelçisi: On yıllar boyunca Türkiye Rusya’ya bağlı kalacak

Ukrayna'nın eski Türkiye Büyükelçisi ve Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Direktörü Sergey Korsunskiy, Türkiye'nin TürkAkım doğalgaz boru hattı meselesinde Kiev'e verdiği sözü tumadığını dile getirdi. Ukrayna'da basın mensuplarına konuşan Korsunskiy, TürkAkım'da yalnızca Türkiye'ye uzanan tek bir kol oluşturulacağının vaat edildiğini ancak Türkiye'nin bu sözünü tutmadığını ifade ederek, "İki kol inşa edildi ve ikincisi Avrupa'ya gidiyor. Türkiye böylelikle her yıl Ukrayna üzerinden geçen 31 milyar metreküp gazın güneye inmesine mutabık kaldı. Türkiye, bu adımın sonuçlarını gayet iyi biliyordu ancak bu adımı attı" diye konuştu.

15.08.2019 - 15:04
15.08.2019 - 17:06
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in geçen günlerdeki resmi ziyareti doğrultusunda Ukrayna’nın Türkiye’ye olan bakışını anlatan Korsunskiy şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye kesinlikle yakın bölgemizdeki en önemli ülkelerden biri. Ayrıca Türkiye, NATO üyesi ve Ukrayna’nın büyük ticari partneri. Bu ülke, Boğazları yani Karadeniz’e giriş ve çıkışı kontrol ediyor. Türkiye kontrolü elinde tuttuğu, Montrö Sözleşmesi’ne bağlılığını koruduğu ve NATO üyesi olduğu sürece bizi hiçbir şey tehdit etmez. Ancak günün birinde Türkiye tutumunu değiştirirse bu sadece Ukrayna için değil, tüm Karadeniz ülkeleri için sorun yaratabilir.”

Korsunskiy, Zelenskiy’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşme fırsatı yakaladığını ancak ekonomik konuları ele almak için henüz çok erken olduğunu belirtti.

“Türkiye Rusya’ya bağlı kalacak”

Türkiye’nin Ukrayna’nın Rusya karşıtı gruplaşmalarından biri olmadığını, Türkiye’nin son 3 yıl içerisinde fazlasıyla büyük bir değişim geçirdiğini ve günümüzdeki Türkiye’nin 2016’dakinden oldukça farklı olduğunu dile getiren Korsunskiy, “Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefonda görüştüğü liderlerden biri. Her ay telefon görüşmesi yapıyorlar ve Suriye başta olmak üzere temel konulardaki politikalarını koordine ediyorlar. İki lider yılda 7-8 zirve gerçekleştiriyor. Rosatom, Türkiye’de nükleer santral inşa ediyor. Başlangıçta yüzde 100 Rus yatırımıydı, şu anda yüzde 50. Nükleer santral inşa eden Rusya, oraya yakıt tedarik edecek, atıkların yönetimini gerçekleştirecek. Bu, on yıllar boyunca Türkiye’yi Rusya’ya bağlayacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim