1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Üçüncü Parti Uygulama Ne Demektir?
Üçüncü Parti Uygulama Ne Demektir?

Üçüncü Parti Uygulama Ne Demektir?

A+A-

İnternet üzerinde gezerken, bilgisayar ya da akıllı telefon kullanırken üçüncü parti yazılım ya da üçüncü parti uygulama terimleri sık sık karşımıza çıkıyor. Konuya hakim olmayan kullanıcılar da doğal olarak üçüncü parti uygulama nedir ya da üçüncü parti uygulama ne demek şeklinde sorular yöneltiyorlar.

Üçüncü parti uygulama, uygulamayı çalıştıran cihazın üreticisi olmayan bir geliştirici tarafından üretilmiş uygulama anlamına gelmektir. Örneğin Safari internet tarayıcısı uygulaması iPhone’da varsayılan şekilde yüklü olarak gelmektedir ve Apple tarafından geliştirilmiştir. Bu tip uygulamalara native app ya da native uygulama adı verilir. Fakat Apple Store mağazasında aynı zamanda Apple tarafından üretilmemiş fakat Apple’ın kullanımına onay verdiği diğer web tarayıcıları da yer alır. İşte bunlara üçüncü parti uygulama adı verilmektedir. Bir örnek olarak Facebook’ta da karşımıza pek çok uygulama çıkar ve bunlar da Facebook tarafından üretilmemektedir. Tüm bunlar da üçüncü parti yazılımdır.

Üçüncü Parti Uygulama Ne Demektir?

Üçüncü Parti Uygulama Türleri

Üçüncü parti uygulama ne demek sorusunu yanıtlarken birkaç farklı durumdan söz edebiliriz.

Google ya da Apple tarafından üretilmeyen fakat resmi uygulama mağazalarında bulunan programlar üçüncü parti uygulama kriterlerine uyarlar. Facebook ya da Snapchat gibi uygulamalar da bu kategoriye girer.

Resmi olmayan üçüncü parti uygulama mağazalarında ya da çeşitli web sitelerinde yer alan uygulamalar da bu kategoridedir. Resmi olmayan kaynaklardan indirilen üçüncü parti yazılımlara dikkat etmek gerekir çünkü malware barındırma riskleri vardır.

Başka bir uygulama ya da hizmete bağlanan uygulama da üçüncü partidir. Örneğin Facebook profilinize erişim izni isteyen Quizzstar uygulaması böyle bir yazılımdır. Bu uygulama indirilmez fakat erişime ihtiyaç duyar.

Native Uygulama – Üçüncü Parti Uygulama Arasındaki Farklar

Üçüncü parti uygulama konusunu tartışırken mutlaka native app – native uygulama terimini de duyacaksınızdır. Başta da dediğimiz gibi native uygulamalar yazılım üreticisi ya da cihaz üreticisinin bizzat kendisi tarafından hazırlanıp dağıtılan uygulamalardır. iPhone’daki iTunes, iMessage ya da iBooks bunun en güzel örneğidir.

Aynı durum Android işletim sisteminde de geçerli. Örneğin Android cihazlarda Google bu mobil işletim sisteminin resmi üreticisi olduğu için native uygulamalar arasında Gmail, Google Drive ve Google Chrome yer alıyor.

Fakat native uygulamalar sadece üreticinin cihazına da bağlı olmak zorunda değil. Örneğin pek çok Google uygulaması iPhone ya da iPad cihazlarda da çalışmakta, Apple’ın resmi App Store mağazasında sunulmakta. Bu Google uygulamaları Android için native uygulama, iOS içinse üçüncü parti uygulama anlamına gelmektedir. Aradaki temel fark budur.

Üçüncü Parti Uygulama Ne Demektir?

Neden Bazı Servisler Üçüncü Parti Uygulamaları Yasaklar?

Bazı servis ya da uygulamalar güvenlik gerekçeleri nedeniyle üçüncü parti uygulamaların kullanımını yasaklar. Bunun sebebi de herhangi bir üçüncü parti uygulamanın profilinize ya da hesabınızdaki diğer bilgilere erişim izni olmasıdır. Böylece hack ve hesap kopyalama işlemi riski ortaya çıkarken, insanlara zarar gelmesini önlemek için yasaklama uygulanır.

Örneğin Facebook quiz örneğinde siz Facebook hesap ayarlarınıza girip uygulamanın izin ayarlarını değiştirene kadar bu uygulama profil ayrıntılarınıza erişebiliyor. Böylece profilinizden devamlı bilgi topluyor ve bunlar da güvenlik riski oluşturuyor.

Net şekilde belirtmek gerekirse üçüncü parti uygulama kullanımı yasadışı bir şey değildir. Fakat kullandığınız uygulama ya da servis bunu yasaklıyorsa hesabınız engellenebilir.

Kim Üçüncü Parti Uygulama Kullanır?

Tabii ki siz! Birçok üçüncü parti yazılım inanılmaz şekilde kullanışlıdır. Bu uygulamalar aynı zamanda çeşitli sosyal medya hesaplarınızın yönetimini de sağlar. Muhtemelen üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla cep telefonunuzdan banka hesabınıza giriyor, diyet için kalori hesabı yapıyor ya da işyerinizin güvenlik kameralarını izliyorsunuz. Yani seçenek sayısı sınırsız.

Akıllı telefonunuzdan uygulama menüsünü açın ve indirilen yazılımlara tek tek bakın. Hiç oyun, sosyal medya ya da alışveriş uygulaması var mı? Eğer varsa büyük olasılıkla bunların çoğunluğu üçüncü partidir!

Üçüncü Parti Uygulama Ne Demektir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum