Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?

Eklenme:
 Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?

İstanbul’da eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı. Ancak vatandaşlar maske almak için TC numarası ve bir kod alarak eczanelere gitmek zorunda. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu kod ve maske alımına ilişkin detaylı bilgileri paylaştı. Peki, Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?

İstanbul ve Ankara’da bugün itibariyle vatandaşlara eczaneler aracılığıyla ücretsiz maske dağıtımı başladı. İlk gün İstanbul’da sadece 57 – 65 yaş arası vatandaşlar ücretsiz maske almak için eczanelere gidebildi. Bundan sonra da maskeler vatandaşların yaş guruplarına göre dağıtılmaya devam edilecek. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilecek olan mesajı beklemek zorunda olan vatandaşlar o mesajla birlikte eczaneye gidecek ve maskesini bu şekilde teslim alacak. Peki maskeleri alabilmek için ücretsiz kod nasıl alınır? Ücretsiz maske için kod alımına ilişkin detaylar haberimizin devamında.

Cep telefonuna gelecek mesajı beklemek gerekiyor

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, eczanelerden ücretsiz maske dağıtımına ilişkin detaylı bilgileri paylaştı. Bugün öğlen saatlerinden itibaren İstanbul’daki 5 bin 200 eczanede maskelerin mevcut olduğunu belirten Sarıalioğlu, maskelerin eczane başı 500’er adet dağıtıldığını ve şimdi hastaların ve vatandaşların gelmesini beklediklerini dile getirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara mesaj atılacağını belirten Sarıalioğlu, gelen mesajın ardından vatandaşların eczanelere giderek maskeleri temin edebileceklerini söyledi.

İlk gün 500 bin kişiye maske dağıtıldı

İstanbul’da Bugün itibarıyla 500 bin kişiye maske dağıtımı yapılacağını belirten Sarıalioğlu, İstanbul nüfusunun kalabalık olduğunu ve şu anda maske sayısının bu nüfus için çok yeterli gibi görülmediğini belirtti. İlk etapta her 10 gün için bir kişi 5 adet maske verebileceklerini belirten Sarıalioğlu, şu anda mevcut üreticilerde ne bulunursa her tür maskenin eczanelere geldiğini devamında da üreticilerin ürettiği modellere göre karışık maskeler geleceğini ifade etti.

Ücretsiz maske için kod nasıl alınır?

Ücretsiz maske için kod nasıl alınır sorusunun yanıtı milyonlarca kişi tarafından araştırılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara bir mesaj atılıyor ve bu mesajda eczanelerden gidip ücretsiz maske alınabileceği ifade ediliyor. Aynı zamanda mesaj da bir kod yer alırken eczaneye gittim vatandaşların bu kodu ve TC kimlik numarasını vermesi gerekiyor. Eczacı TC kimlik numarası ve kodu sisteme girdikten sonra maskeyi teslim ediyor.

Bir kişi kaç maske alabilir?

Ücretsiz maske 10 gün için bir kişi bir kutu olarak veriliyor ve kutu içerisinde 5 adet maske bulunuyor. Dağıtılan maskeler günlük cerrahi maskeler olarak veriliyor.

Sağlık Bakanlığı 10 günün sonunda vatandaşlara tekrar bir mesaj atıyor ve yeniden vatandaş eczaneye giderek maskesini temin edebiliyor.

Eczanelerden ücretsiz maske dağıtımı 20 yaş altındaki gençleri ve 65 yaş üstündeki vatandaşları kapsamıyor. Sokağa çıkma yasağı olan vatandaşlara maskeler evlerinde teslim ediliyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap