1. HABERLER

  2. HABER

  3. Uçaklar ne zaman acil iniş moduna geçer?
Uçaklar ne zaman acil iniş moduna geçer?

Uçaklar ne zaman acil iniş moduna geçer?

Dünya üzerinde her saniye bazı uçaklar havalanmakta ve yüzlercesi de iniş izin her zaman izin beklemektedir.

A+A-

Dünya üzerinde her saniye bazı uçaklar havalanmakta ve yüzlercesi de iniş izin her zaman izin beklemektedir. Başka bir ifade ile havacılığın gelişmesinde değişik etmenler oluşmaktadır. Havacılığın daha da ilerlemesi ile birlikte gökyüzü uçaklar ile dolup taşmıştır. Halihazırda dünyanın en güvenilir ulaşım araçları olarak bilinen uçaklar bununla beraber karmaşık bir yapıyı da gözler önüne sermiştir. Özellikle teknik anlamda tam bir bilgisayar donanımına sahip olan uçaklar, bazı durumlarda ciddi bir soruna sebebiyet de verebilirler. Uçaklar nadir de olsa kimi durumlarda acil iniş durumuna geçerek uçağın sahip olduğu teknik bir sorundan dolayı olacağı gibi aynı zamanda yolcuların ya da kabin ekibinin yaşadığı bir rahatsızlık dolayısıyla da buna sebebiyet verebilirler.

Aslında havada gerçekleşebilecek olağan durumların dışında acil durum söz konusu olacağından acil iniş prosedürlerini yerine getirerek kabin içi dahilinde yolcular tamamen uçaktan tahliye edilirler. Öncelikle, tarihte bu yüzden yaşanan çok sayıda kaza vardır. Öncelikle acil durum prosedürü mürettebatça iyi kavranmalıdır. Bu anlamda hangi durumların acil durum sayıldı ve ne gibi hallerde acil durum prosedürüne geçilmesi gerektiği uçuş ekibince duraksamadan verilmesi gereken yanıtları içerir.

Uçaklar ne zaman acil iniş moduna geçer?

Uçaklarda Acil İniş

Havacılığın son sürat geliştiği bu dönem içerisinde geçmiş dönemlere nazaran daha az vaka yaşanması son derece memnuniyet verici olmuştur. Bunun başlıca nedeni şüphesiz ki alınan önlemler olarak göze çarpmaktadır. Başka bir ifadeyle gerek teknik ekip gerekse de uçuş mürettebatı uçuşlar öncesinde gerekli prosedürleri yerine getirerek, olası acil durumları çok önceden başarılı bir şekilde engelleyebilir. Uçakların havadayken karşılaşmak istemeyecekleri acil durumlar arasında teknik sebepler vardır. Başka bir değişle uçağın teknik anlamda arızalanması pilotların karşılaşmak istemeyecekleri durumların başında gelir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde uçağın çok büyük bir yara almadan yere indirilmesi gerekir. Burada yer ifadesinden kasıt, kimi zaman en yakın hava meydanı, kimi zaman da boş bir tarla olarak da düşünülebilir. Hatta bazı hallerde uçakların otoyollara dahi acil iniş yaptığı görülmüştür. Acil iniş açısından eğer hava meydanları tercih edilemiyorsa en çok tercih edilen genellikle denizler ya da gollerdir. Bu birçok kişinin yaşamının kurtulması açısından önemli kabul edilir. Ancak deniz ya da göle iniş yapılırken, özellikle yolcuların uçuş mürettebatının verdiği talimatlara harfiyen uyması gerekmektedir.

Tarih boyunca çok sayıda acil iniş gerçekleştirmiş ticari havayolu pilotu bulunur. Birçoğunun şu anda hayatta olmaması söz konusu durumun ne kadar zor bir durum olduğunu fazlasıyla ortaya koyar. Özellikle Hudson Nehri’e inen United Havayolu pilotu Sullivian halen akıllardadır. Çok zorlu bir prosedür olan acil iniş kimi zaman planlı olarak da yapılabilir. Bu durumda genellikle hava meydanlarına iniş yapılır. Pilotaj eğitiminde de acil durum inişleri ve durumları üzerinde oldukça durulur. Bu bir pilotun son derece hakim olmasını gerektiren bir konudur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.