Teknoloji

Uçak Pencerelerinin Yuvarlak Olmasının Sebebi Nedir?

Evlerde gördüğümüz pencerelerin çoğu kare şeklindedir. Tamamen dairesel ya da kemerli üstü olan dekoratif bir pencere olabilir, ancak çoğunlukla kare şeklindedirler.

Ancak, bir uçakta oturup dışarıya baktıysanız, o pencere yuvarlaktır. İlk ticari jetlerin kare pencerelerle gökyüzüne çıktığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Peki, şekilleri neden değişti?

Erken Dönem Uçaklar

Başlangıçta, uçaklarda hiç pencere yoktu. Wright Kardeşler’in herhangi bir fotoğrafına bakarsanız, herhangi bir pencere ya da sağlam yapı olmadığını hemen fark edersiniz. Ana hedefleri motorlu uçuştu. Yolcu konforu hakkında endişelenmelerine gerek yoktu, ne de yeterince yüksek ya da hızlı uçuyorlardı.

Ancak, uçaklar gelişmeye ve daha uzak mesafelere, daha hızlı uçmaya devam ettikçe, yolcu konforu ve güvenliği için basınçlı kabinlere ihtiyaç duyuldu. İlk basınçlı uçaklar 1940’ta inşa edilmeye başlandı.

De Havilland Comet

Gökyüzüne çıkan ilk ticari jet uçağı 1952’de De Havilland Comet idi. Pistonla çalışan yerine jet motorlu motorlar kullandığı için bu uçak öncekilerinden çok daha hızlıydı – yaklaşık %50 daha hızlı.

İlk hizmet yılında 30.000’den fazla yolcu taşıdı. Uçak ayrıca yaklaşık 30.000 ft yükseklikte uçabiliyordu. Bu, diğer uçakların uçmak zorunda olduğu hava koşullarının üzerinde uçabileceği anlamına geliyordu.

Ancak, de Havilland Comet’in en ayırt edici özelliği kare pencereleriydi. Kare pencereler evlerde gayet iyi çalışsa da, Comet için felaketi beraberinde getirecekti. 1954’te, 56 yolcu ve mürettebatın ölümüne yol açan iki ölümcül kaza meydana geldi. Uçaklar havada parçalandı. Sorunun kare pencerelerden kaynaklandığı keşfedildi. Köşelerdeki kabin basıncı, gövdenin geri kalanına göre iki veya üç kat daha fazlaydı. Tekrarlanan kullanımdan sonra bu, gerilme çatlaklarına ve pencerelerin tamamen patlamasına neden oldu.

Şekil Değişikliği

Pencere şeklinin değişmesi gerekiyordu. Yuvarlak pencere devreye girdi. Köşeler olmadığı için basıncın odaklanacağı bir yer yok. Bunun yerine, yüzey boyunca eşit olarak dağıtılır. Yuvarlak bir pencere aynı zamanda daha güçlü bir şekildir, bu nedenle zamanla şekil değiştirmesi ve bu şekilde hatalara neden olma olasılığı daha düşüktür. Günümüzde hangi tür uçağa binerseniz binin, yuvarlak pencereleri fark edeceksiniz.

Katmanların Eklenmesi

Uçak pencerelerinin şekli zamanla sadece değişmedi, aynı zamanda nasıl yapıldıkları da değişti. Öncelikle, uçaklarda gördüğünüz pencereler aslında cam değil, akriliktir. Bu, camdan daha dayanıklı bir malzemedir.

Her uçak penceresinde üç katman vardır. En dıştaki katman en kalın olanıdır, uçağın dışındaki basıncı ele almak için. Sonra başka bir kalın katman vardır.

Eğer bir uçak penceresinden dışarıya baktıysanız, bu katmanda küçük bir delik fark etmişsinizdir. Bu, dış ve iç basınçların eşitlenmesine yardımcı olmak içindir. En içteki katman en ince olanıdır, çünkü sadece uçağın iç basıncına dayanması gerekmektedir.

Pencereler uçakların büyük bir parçası olduğu için, uçakların sürekli olarak geçirildiği güvenlik kontrollerinin önemli bir parçasıdırlar.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ucak-pencerelerinin-yuvarlak-olmasinin-sebebi-nedir-1183692

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu