Uçağa Alınması Yasak Eşyalar

Uçak seyahati oldukça hızlı ve konforlu olduğu için sık tercih edilse de yanımızda dilediğimiz her eşyayı götürememek gibi bir dezavantajı vardır. Kozmetik ürünleri belirli şartlarla taşınmakla birlikte, bazı eşyalar içinse kesin kurallar vardır. Uçakta taşınması yasak eşyalar konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
31 Ağustos 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Uçak yolculuğu konforu ve hızı nedeniyle gün geçtikçe talibi artan ulaşım yollarından biri. Oldukça eğlenceli geçebilen bu seyahat esnasında ne yazık ki yanımızda bazı eşyaları taşıyamıyor olmamız ise büyük bir sorun olabiliyor. Bu nedenle hazırladığımızuçağa alınmayan eşyalarlistesini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

uçağa alınmayan eşyalar

Uçağa Hangi Eşyalar Alınmaz?

Uçak yolculuğu esnasında bavula alınması ve alınmaması gereken eşyalar pek çok yolcu için kafa karıştırıcı olabiliyor. Bizlere oldukça masum görünen eşyalar aslında uçak seyahatinin güvenliği ve rahatlığı açısından büyük sorunlar teşkil edebiliyor ve bu nedenle görevliler tarafından uçağa alınmıyor. Örnek vermek gerekirse tatiliniz boyunca güzel kokmak için yanınızda götürmek istediğiniz pahalı parfümünüz, uçağa binerken bir anda çöpe atılabiliyor ve bu durum da hem görevliler hem siz bilgi eksikliğinden dolayı zor durumlarda kalabiliyorsunuz.

Yolculuğunuzu tamamen emniyetli bir halde tamamlamak içinuçağa alınmayan nesnelerhakkında dikkatli olmak ve kurallara harfiyen uymak gerekiyor. Hava alanlarında yapılan kontroller esnasında valizinizin içerisinde siz ne kadar derine ya da güvenli bir yere koymuş olursanız olun yasak olan eşyalar belirgin şekilde görülerek tespit edilebiliyor. Ancak bu ürünleri çıkartmak yolcular için bir son dakika şoku olabiliyor ya da geç kaldığınız ve aceleniz olan zamanlarda uçağı kaçırma nedeniniz dahi olabiliyor.

Eğer sevdiğiniz ve yanınızdan ayırmak istemediğiniz kozmetik ürünleriniz varsa bunları 100 ml.lik küçük şişelere koyabilir, sonrasında bu şişeleri ağzı kilitli şeffaf poşetlere yerleştirerek geçirebilirsiniz. Bu poşetleri hava alanı görevlilerinden temin edebilirsiniz ancak el bagajında taşımalısınız. Tüm bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler için diş macunundan şampuana pek çok kozmetik ürününün mini boylarından oluşan seyahat kitlerinden temin edebilir, farklı kozmetik mağazalarında bu kitlerden bulabilirsiniz.

uçağa alınmayan eşyalar

Uçağa alınması yasak eşyalar listesi ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Lityum içeren pilli elektronik cihazlar, patlayıcı maddeler
  • Yanıcı olup olmadığı önemli olmaksızın sprey formdaki gazlar
  • Tiner, çakmak ve boya türevleri
  • Suyla bir araya geldiğinde yanabilen maddeler
  • Radyoaktif maddeler
  • Sıvı akü içeren eşyalar ya da termometre
  • Biber gazı gibi sersemletme etkisi olan ürünler
  • Silah türevleri
  • Manyetik etkiye sahip eşyalar
  • Alarmlı sisteme sahip çantalar


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com