1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TYT ve YKS net arttırma yöntemleri nelerdir
TYT ve YKS net arttırma yöntemleri nelerdir

TYT ve YKS net arttırma yöntemleri nelerdir

A+A-

TYT ve YKS net arttırma yöntemleri nelerdir

Arkadaşlar biliyorsunuz üniversite sınav sistemi değişti 2018 yılından itibaren üniversite sınav sistemi TYT ve YKS olarak değiştirildi. Bu yıl yapılacak olan üniversiteye giriş sınavında da adaylar bu yeni sisteme göre yarışacak. Biz de bu yazıda bu sınavda netlerinizi arttırmanız için neler yapabileceğinizi ve netlerinizi nasıl arttıracağınız konusunda fikirler vermeyi amaçladık.

Sınav sistemindeki değişiklik pek çok öğrenciyi strese sokmuş durumda ancak bu süreçte stresten uzak kalmanız netlerinizi arttırmanız açısından en önemli unsurlardan birisi olacaktır, nitekim geçmiş sınavlardaki aldığımız veriler de bunun göstergesi ve ispatı niteliğindedir.

TYT sınavının açılımı Temel Yetenek Testi anlamına gelmektedir ve bu oturuma bütün üniversite sınavına girecek olan öğrenciler katılacaktır. Bu sınavdan yeterli puanı aldığı ve barajı geçtiği konusunda emin olan adaylar da diğer oturum olan YKS sınavına katılabilecektir, tabi bunun açılımı YKS sınavına herkesin gireceği yönündedir.

Bu yazıda neler yaparsanız netlerinizde artış sağlayacaksınız temel olarak bunların üzerinde durmayı amaçladık. Aşağıda yer alan uyarılara uyduğunuz taktirde sınavda netlerinizde bariz şekilde artış olduğunu gözlemleyebileceksiniz.

Net Arttırma Yöntemleri

Arkadaşlar öncelikle sınavda net artışı sağlamak için çok ama çok çalışmanız gerekiyor. Bunun dışında sizlere farklı taktikler elbette ki vermeyeceğiz, buradaki amacımız ders çalışmayı nasıl verimli hale getirebilir bunun üzerine tavsiyeler sunmaktır. Sınavdaki verimliliği arttırmanın en temel şartlarından birisi sınavdan önceki süreçte bol bol ve farklı yayınların denemelerini çözmek olacaktır. Sınavdan önce ne kadar bol antrenman yaparsak sınavda bu bizim işimizi daha da kolaylaştıracaktır.

Arkadaşlar sınavlarda hızlı olmak yetmez, hızlı çözerken doğru yapmak da önemlidir bunun için bol bol kitap okumak gerekir. Anlam kargaşasına meğil vermeden sorunun bizden tam olarak ne istediğini doğru anlamak için kitap okumak bizim özellikle paragraf sorularını doğru ve hızlı yapmamızda kaynak oluşturacaktır.

Sınavdan önce sizin ders çalışmanızı etkileyen ve sizin ders çalışma yaşamınızı baltalayan arkadaş gruplarınızdan kurtulmalısınız. Unutmayın gideceğiniz iyi bir üniversite her zaman sizin hayatınızı kurtaracaktır ve sizi bambaşka bir yerlere götürecektir. Hayatınızda hiç yaşamadığınız deneyimleri yaşamanıza ve arkadaş çevrenizin size sunamayacağı pek farklı duyguları sizin yaşamanızı sağlayacaktır. Kısacası hayatınız değişecek ve iyi bir üniversite ile hayatınız kurtulacaktır. İyi bir işiniz olacaktır. Bu yüzden sizin ders çalışmanızı engelleyen arkadaşları çevrenizden temizleyin ve daha çok gruplar halinde ders çalışabileceğiniz arkadaş ortamlarına doğru yönelin.

Sınavdan önce pek çok farklı yayının denemelerini edinin bunları gerçek sınav formatında kendinizi deneme yapın. Deneme sürecinde yapamadığınız, zorlandığınız veya yanlış yaptığınız soruları sınavdan sonra kesin. Boş bir defter alın ve bu yapamadığınız soruları bu boş deftere her sayfaya bir soru gelecek şekilde yapıştırın. Ardından hocanızla görüşerek bu soruları birlikte cevaplandırın. Böylece soruları daha iyi kavramış olacak ve daha iyi öğreneceksiniz.

Deneme çözdüğünüzde eğer yapamadığınız sorular olursa bunların üstünden tekrar geçin, deneme bittiğinde benzer soruları çözün ve çözmeye çalışın, yanlış da olsa çözün böylece daha iyi öğrenmiş olacaksınız. Bu zaten çıkmaz asla demeyin böylece sınavda daha iyi bir performans yakalayacaksınız.

Arkadaşlar bu tavsiyeler net arttırmak için sadece birkaç tavsiyedir. Eğer ki sizler sınavda daha iyi net yapmak ve netlerinizi arttırmak istiyorsanız en temelinde konuların hepsini bitirmeli ve hızlı şekilde kendinizi deneme çözmeye vermelisiniz böylece soru çözmede hız kazanacağınız gibi hem doğru hemde hızlı soru çözme kabiliyetini edineceksiniz. Bu da net arttırmak için büyük avantaj sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum