Tütün Mamullerine Düz ve Standart Paket Uygulamasına En Geç 5 Aralık Tarihinde Geçilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre tütün mamullerine düz ve standart paket uygulamasına en geç 5 Aralık 2019 tarihinde geçirilecek piyasada bulunan eski tip paketler 5 Ocak 2020’den sonra toplatılacak.

27.06.2019 - 15:52
27.06.2019 - 15:52
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre tütün mamullerinin paketlerinin sadece ön tarafında çeşidi belirleyen ayırt edici ibare yer alacak. Marka ve ayırt edici ibare, Sigarillo paketleri ve nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajına siyah şekilde yazılacak.

Yeni Düzenlemenin Detayları

Tütün mamulü paketlerinin karton malzemeden yapılmış olması halinde iç yüzey rengi “Pantone 448 C Mat” bitişli olabilecekken aynı zamanda beyaz rengin yanına craft kahvesi renginde de yapılabilecek. Diğer bütün tütün mamullerinin şeffaf olmayan hiç ambalajında “Pantone 448 C Mat” bitişli renk kullanılabileceği gibi gümüş rengi de tercihe göre kullanılabilecek. Tütün mamulü paketlerinin üretim tarihi ve üretimin kodlama bilgileri beyaz renk olarak siyah zemin üzerine yazılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan bu düzenleme kapsamında en geç 5 Aralık 2019 tarihinde tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulamasına geçilecek. Piyasada 5 Ocak 2020 tarihinden sonra eski tip paket kalmayacak. Tarım Orman Bakanlığı tarafından daha önce düz ve standart paket uygulamasına geçiş tarihi olarak 5 Temmuz belirlenmişti. Ancak paketlerin bu tarihe yetişmemesi nedeniyle bir değişikliğe gidildiği tahmin ediliyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim