Türkiye’ye S-400 yaptırımı uygulanmasını istemeyen Trump toplantıda senatörle kavga etti

Beyaz Saray'da dün Türkiye uygulanacak olası S-400 yaptırımları görüşüldüğü sırada ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırma değil müzakereyi savunacak bir senatörle kavga ettiği ortaya çıktı.

24.07.2019 - 13:25
24.07.2019 - 14:48
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Amerika’da yayın yapan Washington Post gazetesinin haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rus yapımı S- 400 hava savunma sistemi alması nedeniyle uygulanacak olası yaptırımları ele almak üzere dün Beyaz Saray’da cumhuriyetçi senatörlerle bir toplantı düzenledi. Gazetenin haberinde toplantı sırasında ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhuriyetçi Senatör arasında kavga çıktığı iddia edildi.

Trump müzakere istedi

Washington Post gazetesinin konu hakkında bilgi sahibi olan yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye ağır yaptırımlar uygulanması yerine sorunun müzakere yoluyla çözülmesini istedi. Trump’ın Sadece Türkiye için düzenlenen bu toplantı sırasında zaman zaman konudan çıktığı ve ABD’de yaşanan sorunlarla ilgili konulara girdiği iddia edildi.

Kısa süre tartıştılar

Toplantı sırasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye yaptırımlardan muaf tutmaya yönelik bu tavrı nedeniyle Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin Başkanı James E. Risch ile kısa süreli bir tartışmaya yaşadığı iddia edildi. Risch, Türkiye’nin Rusya’dan s400 satın almasının NATO’yu ve F 35’leri tehlikeye atacağını savunurken Trump ise Türkiye’nin böyle bir yaptırımı hak etmediğini savundu. Senatör John Hoeven, toplantı sırasında Donald Trump’ın tavrı konusunda Washington post gazetesine bilgi verdi. Trump’ın Erdoğan’ı cezalandırmaktan çok nasıl müzakere edebilecekleri üzerine yoğunlaştığını belirten Senatör, başkanın yapmaya çalıştığı şeyin bu meseleye daha kapsamlı bir bakış açısı ile yaklaşmak olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin şu an yaptıklarına bakılınca yaptırım politikasının mantıklı görülebildiğini belirten Perdue, ancak bütün bölgedeki daha kapsamlı meselelere bakıldığında o zaman daha farklı bir durum görüldüğünü ifade etti.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim