Türkiye’nin Umre’ye açılan yeni kapısı Sevakin Adası

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Sudan ziyareti esnasında Afrika'nın kapısı olarak gösterilen Sevakin resmen geri istendi.

28.12.2017 - 12:23
28.12.2017 - 12:23
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Osmanlı’nın 400 yıllık toprakları için genel hareketlilik başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Sudan ziyareti esnasında Afrika’nın kapısı olarak gösterilen Sevakin, ülkemizin yeni bir Umre güzergahı olacak. Buradan önce Sevakin Adası’na oradan da deniz yolu üzerinden Umre’ye gidilebilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak Çad üzerinden Tunus’a geçerken yol üzerinde gazetecilerle bir araya gelerek ufak bir sohbetin ardından basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Sudan ziyareti esnasında, “Biz onlardan Sevakin Adası’nı bize vermelerini istedik. Burayı bize tahsis edeceklerinden eminim. Bunu kabul edecekler Eğer aklımdaki planlar gerçeğe dönüştüğü takdirde turizm olarak büyük atılımlar yapacağız. Türkiye’den umre ziyaretlerine Sevakin Adası üzerinden gitmek bununla beraber yeni bir imkan haline gelecek. Buraya kadar uçakla yolculuk edip daha sonrasında da deniz yolu ile yolculuğumuzu tamamlayabileceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Sevakin Adası’nı İstedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan buranın eski bir Osmanlı adası olduğuna dikkat çekerek, “Kızıldeniz Port Sudan’da ekonomik anlamda .alışmalarımız devam ediyor. Sevakin Adası’nı istiyoruz. Buraları bize yakın bir zamanda tahsis ederek özel şahıslara ait olan yerleri de ayıklayacaklardır. Onlarla da gerekirse biz de görüşme yapabiliriz. Bu projede gerçekleştirdiği takdirse biz de üzerimize düşen tüm hazırlıkları yapacağız.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Orada bize 300 odalı bir kervansaraydan bahsettiler. Bunu biz daha öncesinde bilmiyorduk. Bunlar gerçeğe dönüştüğü takdirde turizm olarak büyük bir hedefi gerçekleştirmiş olacağız.” yorumlarını dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim