Haber

Türkiye’nin Seferber Olduğu Öykü Arin’e Babasından Nakledilen İlik Tuttu

Lösemiyle mücadele eden küçük Öykü Arin’den sevindiren haber geldi. 4 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’ya Annesinden nakledilen yarı uyumlu ilik tutmamıştı. Prof. Dr. Akif Yeşilipek, babasının iliği denenen Öykü Arin’e yapılan naklin yüzde yüze yakın tuttuğunu açıkladı. 4 yaşındaki Öykü’nün annesi Eylem Şen Yazıcı ise yaptığı açıklamada şu aşamada naklin tuttuğunu ancak, sonraki 6 ay ve 1 yıllık sürecin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Juvenil Miyelomonositik Lösemi teşhisi konulan 4 yaşındaki Öykü Arin için Türkiye seferber olmuştu. Küçük çocuğa yaklaşık 2 ay önce annesinden yarı uyumlu ilik nakli yapılmış, ancak uyum sağlamamıştı. Öykü Arin için bu defa babasından nakledilen ilik denendi.

Yüzde Yüze Yakın Tuttu

Öykü Arin’e ilik naklinin gerçekleştirildiği özel hastanenin Pediatrik Hematoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek, yaptığı açıklamada daha önceden küçük çocuğa annesinden yarı yarıya uyumlu ilik nakli yaptıklarını hatırlattı. Bu naklin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Baba Çağdaş Yazıcı’dan 22 gün önce Öykü Arin’e nakil gerçekleştirdiklerini belirten Yeşilipek, naklin 13 gününde kemik iliğinin çalışmaya başladığını gördüklerini anlattı. Şu anda babadan nakledilen iliğin yüzde yüze yakın şekilde çalıştığını belirten Yeşilipek, küçük çocuğun genel durumunun gayet iyi olduğunu ve ilk defa kısa süreli izinli olarak onu dışarıya çıkardıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu