Türkiye’nin en güncel deprem haritası yayımlandı! İstanbul büyük bir depreme hazır olmalı

1999 yılında yaşanan ve korkunç bir şekilde binlerce insanın hayatına mal olan Gölcük depreminin üzerinden bugün yirmi yıl geçti. Geçen yirmi yıllık süreçte hem İstanbul hem de Türkiye'nin büyük bir depreme ne kadar hazır olduğu konusu şu sıralar herkes tarafından konuşuluyor.

15.08.2019 - 16:28
15.08.2019 - 16:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi
Takvimler 17 Ağustos 1999’u gösterdiğinde Türkiye, o kara geceye uyanmıştı. Pek çok kişiyi uykusunda yakalayan ve tüm Türkiye’yi derinden sarsan deprem saat 03:02’de Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşanmıştı. 45 saniye süren o dehşet anlarının, Richter ölçeğine göre 7.5 Mw büyüklüğünde gerçekleştiği saptanmıştı.
Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kırılmasıyla meydana gelen deprem, başta Kocaeli olmak üzere ülkemizin ekonomik anlamdaki başkenti İstanbul, Bursa, Eskişehir, Bolu ve Yalova gibi çevre bölgelerdeki şehirlerde de korkutucu bir şekilde hissedilmişti. Bu kara gecenin Türkiye’de oluşan zararı ise 18 binden fazla can kaybı olmuştu.

Şimdi aradan 20 yıl geçti ve birkaç gün sonra yine haber bültenlerinde yaşanan korkunç deprem olayından bahsedilecek. Peki geçen 20 yıl içerisinde İstanbul gerçekleşmesi çok yakın ve şiddetli bir diğer depreme hazırlandı mı? Tüm Türkiye olarak bir depreme daha hazır mıyız?

Çünkü Türkiye çok kritik bir deprem kuşağında yer alıyor

Coğrafi koşullar nedeniyle ülkemiz kritik bir deprem kuşağının tam üzerinde yer alıyor. Bunu değiştirmek ne yazık ki mümkün değil ancak deprem gerçeğiyle yüzelşip gereken önlemleri almak da bizim elimizide. Bugün sadece İstanbul değil, ülkemizin büyük bir kesiminde deprem olayları yaşanıyor. Hatta geçtiğimiz dönemlerde bilim insanları bu konuyu dikkate alarak Türkiye’nin yeni bir deprem haritasını oluşturdular. Türkiye’nin en güncel deprem haritası ise şu şekilde:

deprem

Bu haritaya dikkatlice bakıldığı zaman Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde büyük depremlerin meydana gelebileceği öngörüsüne sahip olabiliyoruz. Bu fay hatları her an kırılmaya hazır bir şekilde oraya bekliyor. Bu da Türkiye’nin olası bir depreme hazır olması gerektiğini gösteriyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim