Haber

Türkiye’den de takip edilebilecek olan Parçalı Ay Tutulması yarın akşam gerçekleşecek

Parçalı ay tutulması en son 2 yıl önce gerçekleşmişti. 17 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşecek olan parçalı ay tutulmasını kaçırmak istemeyenler internet üzerinden araştırma yapmaya başladı. Özellikle parçalı ay tutulması Türkiye’den izlenecek mi ve saat kaçta olacak sorularının yanıtları araştırılıyor. Yarın gerçekleşecek olan parçalı ay tutulması hakkında detaylı bilgiler haberimiz de sizleri bekliyor…

Parçalı ay tutulması nedir?

Ayın kendi etrafında dolandığı sırada dünyanın gölgesine girmesine ay tutulması adı veriliyor. Genellikle Dolunay zamanında ya da ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelen ay tutulması, dünyanın Ay’ın gölgesine girmesi ile birlikte Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi sonucu ortaya çıkıyor. Dünyanın gölgesine giren Ay’ın, gölgenin neresinden geçtiğine bağlı olarak tutulmaya verilen isim değişiyor. Dünyanın gölgesi, “yarı gölge” ve “tam gölge” adı verilen iki ayrı parçadan oluşuyor. Ay’ın yarı gölge kısma gelmesine parçalı ay tutulması adı veriliyor.

Türkiye'den de takip edilebilecek olan Parçalı Ay Tutulması yarın akşam gerçekleşecek

Parçalı Ay tutulması 17 Temmuz’da saat kaçta olacak?

Parçalı ay tutulması 17 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşecek. Ay tutulmasının Türkiye saati ile 21.43 –  03.18 saatleri arasında yaşanması bekleniyor. Ayın yaklaşık yüzde 65’i saat tam 00.31 de dünyanın gölgesinde kalacak. Parçalı ay tutulması Türkiye’den izlenebilecek mi sorusu da merak edilen diğer bir soru. Türkiye genelinde her yerden parçalı ay tutulmasını takip etmek mümkün olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu