Türkiye’deki İklim Tipleri Nelerdir? İklim Tiplerinin Özellikleri

NAVİGASYONTürkiye’deki iklim tipleriAkdeniz İklimiKarasal İklimKaradeniz İklimi Belli bir bölge içerisinde uzun zaman içinde gözlemlenen genel sıcaklık, hava durumu, nem oranı ve basınç gibi doğa olaylarının genel ifadesi için iklim denilmektedir. Her bölgenin kendine özel bir iklim türü olduğundan ülkemiz içerisinde de farklı iklim tipleri görülmektedir. Türkiye’deki iklim tipleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan […]

05.07.2018 - 3:24
05.07.2018 - 3:24
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Belli bir bölge içerisinde uzun zaman içinde gözlemlenen genel sıcaklık, hava durumu, nem oranı ve basınç gibi doğa olaylarının genel ifadesi için iklim denilmektedir. Her bölgenin kendine özel bir iklim türü olduğundan ülkemiz içerisinde de farklı iklim tipleri görülmektedir. Türkiye’deki iklim tipleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

iklim tipleri

İklim Tipleri

Türkiye’deki iklim tipleri

Dünya genelinde birçok farklı iklim türü mevcut olup bu iklimin özelliklerini bölgenin enlemi, coğrafi konumu, yer şekilleri ve yükseltisi gibi farklı faktörler etkilemektedir. Türkiye ise ılıman ve subtropikal iklim kuşakları arasında bir bölgede kaldığından coğrafi konumu nedeniyle bölgeler kendi içinde farklı m iklim özellikleri gösterir.

Kıyılar ılıman havanın etkisinde kalırken, iç bölgeler soğuk ve kuraktır. Çünkü ülkemizde dağların kıyıya uzanma yönü iklimi yakından etkilemektedir. İklim çeşitliliğinin diğer ülkelere göre çeşitlilik gösterdiği ülkemizde başlıca Akdeniz, Karasal ve Karadeniz iklimleri hakimiyeti korur.

Akdeniz İklimi

iklim tipleri

Akdeniz İklimi

Adını Akdeniz’den almış olsa da Ege ve Marmara Bölgeleri’nin kıyı kesimlerinde de etkisini hissettiren Akdeniz iklimi yaz aylarında sıcaklık ve beraberinde kuraklık getirir. Kış aylarının da yine diğer iklim türlerine nispeten daha yumuşak şartlarda geçtiği bu iklimde sene içerisinde genel olarak çok çetin hava şartları görülmez, kışlar daha çok ılıman ve yağmur yağışlıdır. Günlük sıcaklık farklı az olsa da senelik sıcaklık farkı oldukça fazladır. Marmara Bölgesi’nin dağ yapısı nedeniyle iç kesimlerinde hava şartları çok daha çetin ve sıcaklık ortalaması düşük olurken Ege Bölgesi’nde dağların kıyıya dik olması belli bir noktaya kadar sıcaklığın iç kesimde de artmasına yardımcı olur. Akdeniz Bölgesi ise adını verdiği bu iklim tipinin tipik tüm özelliklerini yaşar. Bu iklim tipine sahip yerlerde maki bitki örtüsü görülür yani defne, kekik gibi otlar ve zeytin kolayca yetişir.

Karasal İklim

Türkiye’de en geniş alana hükmeden iklim tipi olan Karasal iklim, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu bölgelerinin yanı sıra Marmara Bölgesi’nin bazı kesimlerinde de görülmektedir. Kuraklık oranı en yüksek iklim tipidir. Sıcak geçen yaz aylarından sonra soğuk ve kar yağışlı kışlar yaşanır. Yağışın yok denecek seviyede olduğu yaz aylarının aksine ilkbahar yağmur yağışlı geçer. Etkisinin görüldüğü yerlerde bitki örtüsü bozkırdır.

iklim tipleri

Karasal İklim

Karadeniz İklimi

İsmini aldığı Karadeniz kıyılarında en tipik özelliklerini gösteren Karadeniz iklimi özellikle Kuzey Anadolu Dağları’nın denize bakan yamaçlarında yoğun etkisini hissettirir. Karadeniz ikliminde sene içinde her ay bol yağışlı ve yağışın en yoğun olduğu mevsim sonbahar olmaktadır. Doğu ve Batı Karadeniz’de ilkbaharın gelişi ile yağış minimum seviyeye iner. Genel olarak etkisi görülen yerlerde yıllık yağış miktarı 2000 mm iken Doğu Karadeniz’de bu sayı 2500 mm.ye çıkar. Orta Karadeniz kendi içinde istisna oluşturarak yağışı en çok kış, en az yaz aylarında alır ve yıllık ortalama miktar 800 mm.yi geçmez. Tipik bitki örtüsü bu iklim için orman olmakla birlikte Alpin tipi çayırlar da görülür.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

leyla 7 ay önce

çok işime yaradı

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim