Televizyon

Türkiye’de en çok TV izlenen şehirler belli oldu

Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi tarafından yapılan araştırmalarda, 2020 yılı genelindeki televizyon izleme alışkanlıkları değerlendirildi. Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırmalarda kişi başı günlük televizyon izleme oranları ortaya çıkarıldı. Yapılan bu araştırmalar ile birlikte en çok televizyon izleyen ilin İzmir olduğu, en az televizyon izleyen ilin ise Ankara olduğu belirtildi.

İzmir liste başı oldu

Araştırma sonuçlarının paylaşıldığı rapora göre, İzmir’de kişi başı günlük televizyon izleme süresi ortalama 4 saat 58 dakika. Günün yaklaşık 5 saatini ekran başında geçiren İzmirlilerin yanı sıra Ankara listede sonuncu olsa da 4 saat 12 dakikalık ortalama izleme süresi ile dikkat çekiyor. Bu doğrultuda Türkiye genelinde televizyon izleme süreleri oldukça yüksek ve kişiler genellikle 4 saatlik bir süreyi ekran başında geçiriyor. Konu ile ilgili Türkiye ortalamalarında ise günlük ortalamanın 4 saat 33 dakika olduğu belirtildi. 2020 yılında 2019’a göre daha fazla artış kaydeden izleme sürelerinde virüsün etkileri de yüksek. Evde kalınan sürelerin artmasıyla birlikte televizyon izleme sürelerinde de yükseliş görülüyor.

Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi (TİAK) Genel Müdürü Dursun Güleryüz, “Televizyon izleme ortalamasının artmasında pandeminin de etkisi var. Salgın Türkiye’de Mart 2020’de etkisini göstermeye başladı. Ardından pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasakları gibi birtakım uygulamalar oldu. Bu dönemde kamuoyunun habere olan ihtiyacı arttı, gelişmeleri takip etmek için televizyon en güvenilir mecra olarak izlendi” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu