Türkiye’de 3 bin bebekten birinde onlarda üç kişiden birinde görülüyor: Ecrin bebek dişli doğdu

Ecrin bebeğin doğumunu yaptıran çocuk sağlığı Hastalıkları Uzmanı Mine Başıbüyük, doğum sırasında ve öncesinde herhangi bir anormallik olmadığını ancak bebek doğduktan sonra yaptıkları kontrollerde ağızdan mitozda içinde altta sallanan iki dişi fark ettiklerini dile getirdi. Bu dişlerin çekilmesi gerektiğini, emme sırasında anneye zarar verebileceği gibi kökü olmadığı için bebeğin ciğerlerine kaçabileceğini söyleyen Başıbüyük, Türkiye’de yaklaşık […]

29.07.2019 - 20:50
30.07.2019 - 11:24
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ecrin bebeğin doğumunu yaptıran çocuk sağlığı Hastalıkları Uzmanı Mine Başıbüyük, doğum sırasında ve öncesinde herhangi bir anormallik olmadığını ancak bebek doğduktan sonra yaptıkları kontrollerde ağızdan mitozda içinde altta sallanan iki dişi fark ettiklerini dile getirdi. Bu dişlerin çekilmesi gerektiğini, emme sırasında anneye zarar verebileceği gibi kökü olmadığı için bebeğin ciğerlerine kaçabileceğini söyleyen Başıbüyük, Türkiye’de yaklaşık 3 gün Bebek’te bir bu durumun görüldüğünü başka bir ekstra durumun daha olduğunu söyledi. Ecrin bebeğin sadece kendisinin değil ablasının annesinin ve halasının da diş ile beraber doğduğunu belirten Başıbüyük kendilerinin de bu duruma şaşırdıklarını söyledi.

Ablası ve annesi de dişli doğmuş

Bebeğin dünyaya geldiği hastanenin kulak burun boğaz bölümünden Operatör Doktor Servet Karaca ise daha önce hiç böyle bir durumla karşı karşıya kalmadığına sadece birkaç saniye içinde küçük bir müdahale ile dişleri çıkardıklarını dile getirdi. Yapılan operasyonla bebeğin büyük bir riskten kurtarıldığını söyleyen Karaca, ileride çekilen bu dişlerin yerine yenilerinin çıkacağını ve korkulacak bir şey olmadığını ifade etti. Bebeğin annesi Zeynep Özcan ise yaptığı açıklamada ilk çocuğu olan Dilşah’ı ve 9 yıl önce kucağına aldığını onun da dişli bir şekilde dünyaya geldiğini belirterek, kendisinin de düştü dünyaya geldiği için bu durumda garipsemediğini ancak eşinin çok şaşırdığını söyledi. Doğumdan önce büyük kızında da küçük kızın da dişlerden haberdar olmadıklarını belirten anne Özcan, kendisinin de dişli doğduğunu ve bir yıl boyunca dişlerin kaldığını daha sonra kendiliğinden düştüğünü ifade etti. Kızlarının dişlerinin doktor tarafından çekildiğini belirten Özcan, erkek kardeşlerin de böyle bir durumun olmadığını ama kızların da bunun devam ettiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim