Türkiye ve ABD arasında yapılan güvenli bölge görüşmesine Suriye’den açıklama: Kabul etmiyoruz

Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunda açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye ve ABD arasında var olacak herhangi bir uzlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

26.07.2019 - 16:31
26.07.2019 - 23:07
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

24 Temmuz tarihinde Cumhurbaşkanlığı külliyesinde Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD’nin Suriye özel temsilcisi Jeffrey Arasında Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölge konusu için bir toplantı düzenlendi. Görüşme yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar sürerken Suriye’de ortak adım atma doğrultusunda bir karar alındığı belirtildi.

Güvenli bölge oluşturulacak

Cumhurbaşkanlığından görüşmeye dair yapılan açıklamada Türkiye’nin Ulusal güvenlik öncelikleri açık şekilde vurgulandı. Suriye’de güvenli bir bölgenin kurulmasının sadece Türkiye’nin beklentilerini karşılayacak bir plan ile mümkün olduğu belirtilirken, İbrahim Kalın ve ABD’nin Suriye özel temsilcisi arasında yapılan görüşmede güvenli bölgenin Fırat’ın doğusunda kurulmasının konuşulduğu ifade edildi.

ABD’den görüşmeye ilişkin açıklama

Görüşmeye ilişkin ABD Büyükelçiliği de bir açıklama yayınladı. İbrahim kalın ve ABD Suriye özel temsilcisi arasında yapılan görüşmelerin samimi pozitif ve yapıcı geçtiğinin belirtildiği açıklamada gelecekte de görüşmelerin devam edeceği vurgulandı. Açıklamanın devamında ABD ve Türkiye arasında Münbiç yol haritasında somut ilerlemeler konusunda taahhütler sağlandığı ifade edildi.

ABD bu konuda adım atmaktan kaçınıyor

Diplomatik kaynaklara göre Kalın ile Jeffrey arasında yapılan görüşmede ABD Suriye’deki durumun Türkiye’ye güvenlik tehdidi olduğunu kabul ediyor. Ancak ABD kabul etmesine rağmen bu konuda bir adım atmaktan uzak duruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama

Görüşmeye de dair bugün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ile Suriye sınırları boyunca güvenli bölge oluşturmaya yönelik görüşmeler ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki terör koridorlarını parçalamaya kararlı olduğunu dile getirdi.

Suriye kararı reddetti

Suriye resmi Haber Ajansı SANA tarafından Verilen son dakika haberine göre, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan bir yetkili Türkiye ve ABD arasında güvenli bölge oluşturulmasına yönelik varılacak herhangi bir uzlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim