Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin ilk altı aylık karı 495 milyon liraya ulaştı

TÜPRAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şirketin, operasyonlarını etkin finansal risk kontrolü ve güçlü dönemsel faailet tablolarının devamlılığıyla destekleyerek, Türkiye'nin akaryakıt gereksiniminin karşılanmasındaki sorumluluğunu 2019'un ilk altı ayında da başarıyla gerçekletirdiğini resmi internet sitesinden herkese duyurdu.

07.08.2019 - 21:15
08.08.2019 - 12:23
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde 26 Şubat 2019’da başlatılan düzenli bakım ve iyileştirme planlı duruşun, hedeflenen bitiş süresinden 14 gün önce 13 Mayıs 2019’da başarılı bir şekilde tamamlandığını ve ünitelerin kontrollü bir şekilde tam kapasiteyle üretime geçtiğini belirtti. Bu dönemdeki kapsamlı ve uzun zamanlı bakım çalışmalarına rağmen 2019 yılının ikinci çeyreğinde üretim seviyesinin geçen sene aynı dönemine kıyasla %11 artarak, 6.9 milyon ton olarak kayda geçtiği söylendi.

“İlk altı ayda 14,4 milyon ton satış miktarına ulaşıldı”

Yapılan açıklamada, 2019 yılının ortalarında TÜPRAŞ’ın yurt içi satış miktarı 5,5 milyon tona ulaşırken, toplam satış miktarının 7,1 milyon, altı aylık satış miktarının ise 14,4 milyon ton olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi. Nisan ayına varil başına 69,2 dolar seviyesinden başlayan ham petrol fiyatının, devam eden aylarda yukarı yönlü bir yol izlediği söylendi. Küresel ekonomideki yavaşlama korkusu ile ikinci çeyrekte yüzde 4,4 düşüş kaydederek, yılın ilk yarısını varil başına 66,2 dolar olarak tamamladığı bildirildi.

İkinci çeyrek satış hasılatı 24 milyar lira

“2019 yılı ikinci çeyrek satış hasılatı kur etkisiyle yüzde 19 artarak 24 milyar lira, 6 aylık dönemde ise 44,7 milyar lira oldu.” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vergi sonrası kar ise zayıf seyreden rafinaj karlılığı ve artan finansman maliyetlerinin etkisiyle, geçen yıla göre yüzde 15 azalarak 870 milyon lira düzeyinde gerçekleşti. İlk altı aylık net kar 495 milyon lira oldu. Yılın ilk yarısında, rafinaj için toplam 70 milyon dolar yatırım harcaması yapan Tüpraş, artan küresel rekabet gücüyle, operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştirmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecek.”

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim