Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir

Eklenme:
 Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir

TEPAV Türkiye’de koronavirüs ile ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye salgında pik yani zirve noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vaka ile görebilir. Raporda pik noktasının görülmesinin ardından önlemlerini Haziran başında kademeli olarak gevşetileceği ve sonrasında ise Haziran ortasında normalleşmeye geçileceği belirtildi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan (TEPAV) Prof. Dr. Türkmen Göksel ve Doç. Dr. Yetkin Çınar yaptıkları çalışmalar sonucunda “COVID-19 Salgınında Türkiye’de Zirve Noktası ve Normalleşme Dönemine Kademeli Geçiş Zamanı Tahminleri” raporunu hazırladı.

Türkiye’de koronavirüsün zirvesi 3 Mayıs’ta

Hazırlanan rapora göre koronavirüs salgınında zirve günlük olarak tespit edilen hasta sayısı, günlük iyileşen ve ölen hasta sayısının toplamına eşit olduğu noktada gerçekleşecek. Raporda aktif bakan sayısının artan günlük ve kar sayısına karşılık, aktif bakan sayısını azaltan iyileşme ve vefat sayıları eşitlendiğinden aktif hasta sayısının günlük artışının duracağı belirtildi. Türkiye’de son günlerde günlük vaka sayılarında azalma yaşanırken aktif vaka sayısının zirve noktasına daha kısa sürede ulaşması ve düşmesi beklendiği ifade edildi. Raporda aktif hasta sayısının zirve öncelikli olarak 3 Mayıs 2020 tarihi verilirken Aralık olarak ise 28 Nisan- 8 Mayıs tarihleri verildi. Yani Türkiye’de koronavirüs bu tarihler arasında pik noktasına ulaşacak ve ardından da düşüşe geçecek.

Tedbirler Haziran ayında azaltılır

Rapora göre bu zirve noktasının akabinde tedbirlerin hemen azaltılması değil tam tersine arttırılması gerekiyor. Türkiye’de hayatın normale dönmesi ise ancak aktif bakar sayısının ihmal edilebilecek düzeye indiği noktada olacak. Haziran başında tedbirlerin azaltılması beklenirken Haziran’ın ortalarında ise hayatın normale döneceği tahmin ediliyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Yorum Yap