Haber

Türk diplomatı şehit eden terörist Mazlum Dağ itiraf etti: Suikast Kandil’de planlandı

Kuzey Irak’ta Erbil kentinde 17 Temmuz tarihinde meydana gelen olayda restorana silahlı saldırı düzenlenmiş Türk Diplomat Osman Köse’nin yanı sıra Ramazan ve Nariman Osman adlı Iraklılar hayatını kaybetmişti. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi güvenlik güçleri 20 Temmuz tarihinde saldırının faillerinden Mazlum Dağ ve Muhammed Bisksiz’i yakalamıştı. Olaydan sonra sorguya alınan saldırganların ifadeleri orada bir kanalda yayınlandı. Görüntülerde 3 saldırgan 6 kişinin ifadelerinde suçunu itiraf ettikleri görülüyor. 1992 doğumlu olduğu öğrenilen HDP milletvekilinin ağabeyi Mazlum Dağ, yaptığı itirafta 2015 yılında Kuzey Irak’ta gittiğini belirterek, Kardeşini siyasi faaliyetlerden dolayı burada olduğunu ağabeyinin ise 1980 tarihinde PKK’ya katıldığını dile getirdi. 26 gün kandilde kaldığını ve burada silah eğitimi aldığını söyleyen Mazlum Dağ, daha sonra da Erbil’de bir kafede çalışmaya başladığını anlattı.

Fotoğraf ve videolarını çekmişler

Erbil’de tanıştığı Siirtli Dıjwar adlı kişinin kendisine Türk konsolosluğu çalışanı Osman Köse’den bahsettiğini belirten Dağ, Köse’nin fotoğraf ve videolarını çektiğini daha sonra bu kişiyi öldürüp öldüremeyeceğini sorduklarına söyledi. Köse’nin yanında iki koruma olması durumunda bir şey yapamayacağını söylediğini belirten Dağ, bunun üzerine Kuzey Iraklı Alan ve Ahmet’in yanına gönderildiğini onların da yanında susturuculu silahlar getirdiğini söyledi. 17 temmuz tarihinde gelen mesaj üzerine restorana gittiklerini belirten Dağ, restoranda oturan iki Iraklının Osman Köse’nin koruması olduğunu düşündüklerini Bu nedenle onları öldürmeye karar verdiklerini söyledi. Kendisinin yerinden kalkarak Osman Köse’ye bir el ateş ettiğini belirten Mazlum Dağ, çıktığında ise sağ bacağından yaralandığını yanında bulunan Ahmet’in yere düştüğünü ve başından kan aktığını üçünün de arabaya binerek olay yerinden uzaklaştıklarını dile getirdi. İşi tamamladıklarını haber vermek için telefonla Dıjwar’ı aradığını belirten terörist yakalanmamak için birkaç yer değişikliklerini bir süre sonra asayiş tarafından 120. caddede yakalandıklarını söyledi.

Birinin daha kimliği açıklandı

Erbil emniyeti aralarında Mazlum Dağ’ın ve 3’ü Türk vatandaşı 6 kişinin yakalandığını duyururken bir kişinin daha arandığını açıkladı. Diplomat Köse’nin şehit edildiği saldırıya ilişkin aranan kişi hakkında açıklama yapan Erbil Güvenlik güçleri kimliğini açıklayarak fotoğraflarını yayınladı. Yapılan açıklamada Erbil deki saldırının faillerinden birinin Siyako Baki Abdülkerim olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu