Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük: Gözlem evimizden bile gökyüzünü göremez hale geliyoruz

Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, şehirlerin fazlasıyla hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve şehir ışıklarının artık gözlem evlerini bile tehdit edecek kadar tehlikeli hale geldiğini belirtti. Küçük, kentlerin yol, cadde, sokak ve park aydınlatmalarında kullanılan yanlış armatürlerin, bilimsel gözlemleri son zamanlarda oldukça zora soktuğunu ve ciddi enerji kaybına sebep olduğunu ifade etti.

14.08.2019 - 19:24
15.08.2019 - 11:12
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye’de şehirlerin çarpık kentleşme sorunu yaşadığını vurgulayan Başkan Küçük, birçok ülkenin ışık kirliliğinin farkında olup gerekli tedbirleri aldığını belirtti. Gözlem evinin ışıklar altında kaldığına dikkat çeken Küçük konuyu şu sözlerle ayrıntılandırdı:

“Biz bu işe astronomiyi gözlemlemek adına bakıyoruz. Hem sağlık açısından hem de gökyüzünü görebilme açısından farklı boyutları vardır. Biz buna ışık kirliliği diyoruz. Bütün dünya bunun farkına varabildiği için önlemler alıyor. Şehirlerimiz büyüyor. Örnek verecek olursak Kayserimiz de 1,5 milyon nüfusa ulaştı. Dolayısıyla çarpık kentleşme bu sorunu tetikliyor. 20 yıl önce Antalya’da bulunan TUBİTAK Gözlem evi ışıklar altında olmaya başladı. Gözlem evleri 2 bin 500 metrelere kurulur. Bunun nedeni de şehir ışıklarından kaçmak amaçlıdır. Bu ışıklar artık gözlem evlerimizi tehdit eder hale geldi. 50 kilometredeki bir alanın ışıklardan arındırılması gerekiyor. Dünya’nın gözbebeği olan Şili, ellerinde gökyüzünü korumak adına yasaları var. 58 bin metrekarelik alanı sit alanı olarak ilan ettiler. NASA’nın da teleskopları buradadır” dedi.

Bu sorunun çözümü kurumlara bağlıdır

Başkan Küçük, gökyüzünü her geçen gün eskisinden çok daha fazla aydınlatan ışıkların ileride gerçekleşecek olan bilimsel çalışmaları da şimdiden tehdit ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Türkiye’de de bırakın şehrin içerisindeki ışıkları, bahsedilen mevkilerde bile gökyüzünü göremez hale geliyoruz. Bu ileride yapılacak olan bilimsel çalışmaları da tehdit eder hale geliyor. Burada rol oynayacak kısımlar belediyelerdir. Belediyelerin burada dikkatini çekmek istiyoruz çünkü yanlış şehir aydınlatmaları var. Hem gökyüzünün parlaklığını arttırmak yönünde kullanılıyor hem de maddi boyutları var. Örnek olarak Ankara için yapılan bir çalışmada yılda 3 milyon TL’lik bir zarar tespiti anlamına geliyor. Yapılacak olan ise basit, mevcut aydınlatmalara şapkalar konulacaktır. Doğru aydınlatma sağlanacak. Her yeri aydınlatmak yerine istenilen bölgeyi aydınlatmak söz konusu olacaktır.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim