Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir?

NAVİGASYONTüp Bebek Tedavisi Nedir?Tüp Bebek tedavisi nedir?Tüp bebek tedavi aşamalarıTüp Bebek Tedavisinin Süresi Nedir?Tüp Bebek Tedavisini Kimler Yaptırabilir?Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Nedir? Uzun seneler çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek yöntemine başvurmaktadırlar. Tüp bebek yöntemi çeşitli hastalıklar nedeniyle bebek sahibi olmakta zorlanan veya hiçbir sorun olmadan doğal yollarla hamile olamayan anne adaylarının umudu olmaktadır. Tedavi […]

26.06.2018 - 22:36
26.06.2018 - 22:39
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Uzun seneler çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek yöntemine başvurmaktadırlar. Tüp bebek yöntemi çeşitli hastalıklar nedeniyle bebek sahibi olmakta zorlanan veya hiçbir sorun olmadan doğal yollarla hamile olamayan anne adaylarının umudu olmaktadır.

Tedavi daha önceki yıllara göre sürekli gelişme göstermektedir, önceki senelerde başarı oranı daha az iken günümüzde ciddi bir şekilde tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olan anne adaylarının oranı artmıştır. Tedaviye başlamadan önce bunun için hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Belirli bir süre geçmesine rağmen doğal yollarla gebelik gelişmez ise, çiftlerden birine kısırlık teşhisi konulmuşsa, çiftlerden birinde bulunan hastalık nedeniyle bebek sahibi olunamıyorsa çiftler alternatif tedavi arayışına girerler. Tüp bebek tedavisine doktorunuz karar vermelidir. Bu şekilde dünyaya gelmiş olan bebeğe tüp bebek denir. Bu tedavi yönteminin geneline ise tüp bebek tedavisi denilmektedir.

Tüp Bebek tedavisi nedir?

Laboratuvar ortamında erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurtavasıtasıyla döllenme gerçekleştirilir ve embriyo gelişmeye bırakılır. Ardından oluşan embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Bu işlemlerde önce kadınlar, karın bölgelerinden enjekte ilaçlar sayesinde vücudu gebeliğe hazırlamalıdır. Bu işlemi yapacak olan doktorunuzun işinde profesyonel olması gebelik oluşumunu arttıracaktır.

Tüp Bebek Transfer İşlemi

Tüp bebek tedavi aşamaları

Tedavi 4 aşamadan oluşmaktadır;

  1. Tedavi öncesi rutin testler ve tetkikler yapılır. Yumurtaların uyarılması için gerekli ilaçlar karın bölgesinden iğne yardımı ile verilir. Bu işlem doktor tarafından veya gebe kalmak isteyen kadın tarafından basit bir şekilde gerçekleştirebilir. Dikkat edilmesi gereken doktorun verdiği dozlar kesinlikle aşılmamalıdır, her kişinin bünyesine göre farklı dozda ilaçlar uygulanabilmektedir. Bu işlem ortalama 10-12 gün sürer.
  2. Sonrasında kadından yumurta toplama işlemi yapılır, bu işlem genel anestezi altında gerçekleşir.
  3. Üçüncü işlem embriyonun oluşmasını takip etme ve gelişen embriyonun rahme yerleştirilmesi işlemidir.
  4. En son aşama ise gebeliğin takibinin yapıldığı süreçtir. Bundan sonra ilk 2 hafta gebelik beklenir, sonuç olumsuz ise tedavi sonlandırılır, tüp bebek tedavisi başarısız olmuş sayılır. Gebelik geliştiyse zaten hamilelik belirtileri kendini göstermeye başlayacaktır, bu basit bir kan testiyle ortaya çıkar, akabinde progesteron tedavisine başlanır.

 

Tüp Bebek Tedavisinin Süresi Nedir?

Erkekler için bu işlem sadece sperm vermek olduğundan kısa süreli bir işlemdir, kadınlar ise ortalama 10-12 gün boyunca bir tedaviden geçerler. Bunun ilk kısmı vücudu hamileliğe hazırlama, son evresi de spermler ve yumurtaların birleştirilerek kadının rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Gebeliğe Hazırlık

Tüp Bebek Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Bazı durumlarda kadın ve erkeğe yapılan testlerde hiçbir olumsuzluk yoktur, fakat 1 seneden fazla bir süredir gebelik oluşmamışsa tüp bebek çiftlere önerilir.

Erkekte veya kadında bir takım problemler bulunmaktaysa doktorun tavsiyesi ile tüp bebek yaptırılabilir. Erkekte yeterli sayıda sperm olmaması veya kadınlarda yeterli yumurta olmaması bu etkenler arasında sayılabilir.

Çiftlerden birinde ileri yaş problemi varsa bu durumlarda da doktorlar tüp bebek tavsiye edebilir.

Kadınların tüplerinde tıkanıklık olması durumunda tüp bebek tedavisi düşünülebilir fakat öncesinde laparoskopi yöntemiyle tüplerin açılması sağlanabilir.

Tüp Bebek Başarılı Tedavi

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Nedir?

Tüp bebek tedavisinin fiyatları genel olarak bireye uygulanacak olan tedavi prosedürünün yoğunluğuna göre değiştiği için net bir fiyat söylenememektedir. Genel bir fiyat aralığı için mutlaka konusunda uzman olan doktora muayene olunması gerekmektedir.

Sigortalılar ise bu işlemleri devlet desteği alarak gerçekleştirebilirler. Yine 2018 itibarı ile ilk denemede %30, ikinci tüp bebek denemesinde %25, üçüncü de ise %20 katılım payı alınmaktadır. Fakat destek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlar arasında en önemli olanlar; 23 yaşından büyük 39 yaşından küçük olmanız, en az 5 sene sizin veya eşinizin sigortalı olması, tüp bebek merkezinin veya özel hastanenin SGK ile anlaşması olması ve kadında gebeliğe engel bir durumun olmamasıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim