1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir?
Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir?

A+A-

Uzun seneler çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek yöntemine başvurmaktadırlar. Tüp bebek yöntemi çeşitli hastalıklar nedeniyle bebek sahibi olmakta zorlanan veya hiçbir sorun olmadan doğal yollarla hamile olamayan anne adaylarının umudu olmaktadır.

Tedavi daha önceki yıllara göre sürekli gelişme göstermektedir, önceki senelerde başarı oranı daha az iken günümüzde ciddi bir şekilde tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olan anne adaylarının oranı artmıştır. Tedaviye başlamadan önce bunun için hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Belirli bir süre geçmesine rağmen doğal yollarla gebelik gelişmez ise, çiftlerden birine kısırlık teşhisi konulmuşsa, çiftlerden birinde bulunan hastalık nedeniyle bebek sahibi olunamıyorsa çiftler alternatif tedavi arayışına girerler. Tüp bebek tedavisine doktorunuz karar vermelidir. Bu şekilde dünyaya gelmiş olan bebeğe tüp bebek denir. Bu tedavi yönteminin geneline ise tüp bebek tedavisi denilmektedir.

Tüp Bebek tedavisi nedir?

Laboratuvar ortamında erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurta vasıtasıyla döllenme gerçekleştirilir ve embriyo gelişmeye bırakılır. Ardından oluşan embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Bu işlemlerde önce kadınlar, karın bölgelerinden enjekte ilaçlar sayesinde vücudu gebeliğe hazırlamalıdır. Bu işlemi yapacak olan doktorunuzun işinde profesyonel olması gebelik oluşumunu arttıracaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Nedir?

Tüp bebek tedavisinin fiyatları genel olarak bireye uygulanacak olan tedavi prosedürünün yoğunluğuna göre değiştiği için net bir fiyat söylenememektedir. Genel bir fiyat aralığı için mutlaka konusunda uzman olan doktora muayene olunması gerekmektedir.

Sigortalılar ise bu işlemleri devlet desteği alarak gerçekleştirebilirler. Yine 2018 itibarı ile ilk denemede %30, ikinci tüp bebek denemesinde %25, üçüncü de ise %20 katılım payı alınmaktadır. Fakat destek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlar arasında en önemli olanlar; 23 yaşından büyük 39 yaşından küçük olmanız, en az 5 sene sizin veya eşinizin sigortalı olması, tüp bebek merkezinin veya özel hastanenin SGK ile anlaşması olması ve kadında gebeliğe engel bir durumun olmamasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.