Sağlık

Tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı zararlı mı?

Yaşam tarzımızın değişmesi, fast food kültürünü benimsememiz, hareketsiz çalışmamız ve daha pek çok etken zaman içinde bize kilo olarak geri dönüyor. Aldığımız kiloları vermek şöyle dursun, gün geçtikçe daha çok alıyor ve neredeyse yedikçe doymuyoruz. Denediğimiz diyetler, uyguladığımız yöntemler kısa sürede sonuç vermediği için çabukça vazgeçiyor ve sonunda ipin ucunu kaçırıyoruz. Kilolarıyla barışık olanlar bir yana, kilolarından rahatsız olanlar için tüp mide ameliyatı hakkında her şey bu yazıda. Mide küçültme ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız yazımıza göz atmanızı öneririz.

OBEZİTE NEDİR? KİLO ALMA HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı zararlı mı?

Mide küçültme ameliyatı nedir?

Mide küçültme, tıptaki adıyla tüp mide ameliyatı midenin yüzde 80’inin alındığı bir cerrahi yöntemdir. Amaç mideyi küçülterek yeme kapasitesini düşürme ve hastanın daha küçük porsiyonla doymasını sağlamaktır. Laparoskopik bir cerrahi müdahale ile midenin yüzde 80’i alınarak geride yemek borusu genişliğinde bir alan bırakılır. Bu ameliyat obezite cerrahisinde ilk ameliyat olarak tercih edilir. Çünkü diğer obezite cerrahi yöntemlerine göre daha kısa sürede iyileşir ve komplikasyonları diğer yöntemlere göre daha azdır.

Tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı zararlı mı?

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Mide küçültme ameliyatı için genel anestezi yöntemi tercih edilir. Öncelikle damar yolu açılır ve bir ilaç enjekte edilir. Daha sonra hasta, nefes borusuna bir tüp yerleştirilerek anestezi cihazına bağlanır. Ameliyatta karın açılmaz, mideye 4 – 5 adet kesi yapılarak özel aletlerle girilir. Görüntüyü yüksek çözünürlükte aktaran bir kamera yardımı ile ameliyat gerçekleştirilir. Hasta ameliyattan sonra, 1 ay sıvıdan katıya doğru yavaş yavaş geçilen bir gıda programı ile beslenir.

Tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı zararlı mı?

Mide küçültme ameliyatı sonrası ne kadar kilo verilir?

Mide küçültme ameliyatından sonraki ilk ay, toplam kilonun yüzde 10’u kadarı verilir. Bu 1 aylık süreçte kilo değişimi 30’u bile bulabilmektedir. Birinci ayın sonunda kilo verme yavaşlar ve 1 yılın sonunda hasta fazla kilolarının yüzde 80’ini vermiş olur. Bilimsel veriler ameliyatlarda başarı oranının yüzde 85 olduğunu işaret eder. Hastaların yüzde 15’i ameliyat sonrası hayat tarzlarını değiştiremediğinden istenilen başarıya ulaşamamıştır.

Tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı zararlı mı?

Mide küçültme ameliyatını kimler olabilir / kimler olamaz?

18 – 65 yaş arası olanlar, vücut kitle endeksi 35’in üstünde olanlar, pek çok yöntemi denese de kilo veremeyenler, ameliyatı ve anesteziyi kaldırabilecek durumda olanlar mide küçültme ameliyatı olabilir.

Madde ya da alkol bağımlısı olanlar, ciddi boyutta psikolojik sorunları olanlar, kanser hastaları, ciddi hormon bozukluğu olanlar, yakın bir zamanda gebelik planlayanlar ve anestezi almaya engel bir hastalığı bulunanlar mide küçültme ameliyatı olamaz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu