Haber

Tunceli’de kobra destekli operasyonda öldürülen terörist Celal Kaya’nın mavi kategoride arandığı öğrenildi

Tunceli’de Güvenlik güçleri tarafından düzenlenen terör operasyonunda etkisiz hale getirilen 5 terörist biri olan 42 yaşındaki Doğan-Serhat kod adlı terörist Celal Kaya’nın Ağrı nüfusuna kayıtlı olduğu ve 21 yıldır dağda olduğu tespit edildi. Teröristlerin yaptığı telsiz görüşmelerini dinleyen güvenlik güçleri Celal Kaya ve grubunun Kutu Deresi bölgesinde olduğunu tespit etti. Operasyonun detayları gün yüzüne çıkarken güvenlik güçlerinin İHA’dan görüntü aldığı, bunun üzerine bölgenin JÖH timleri tarafından çembere alınarak teröristlere teslim ol çağrısı yapıldığı öğrenildi. Çağrıya teröristlerin ateşle karşılık vermesi üzerine Kobra Helikopterinin de desteği ile yapılan operasyonda 5 terörist silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirildi.

Mavi kategoride aranıyordu

Yapılan inceleme sonucunda öldürülen 5 kişilik terörist grubun başında olan teröristin İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan terörden arananlar listesinde mavi kategoride bulunan Doğan-Serhat kod adlı Celal Kaya olduğu tespit edildi. Teröristin başına bir buçuk milyon lira ödül konduğu öğrenildi. Aynı zamanda öldürülen terörist örgütün Kandil’deki kara kutusu olduğu da belirlendi. Terör örgütüne 1998 yılında katılan terörist Kaya’nın, 3 yıl Kandil’de kaldıktan sonra Tunceli’ye geldiği ve daha sonra 2007 yılında Murat Karayılan tarafından bizzat kandile çağrıldığı tespit edildi. Aynı zamanda terör örgütünün kadın yapılanmasının başındaki terörist Hülya Eroğlu ile birlikte diğer teröristlerle Karayılan’ın iletişimini sağlayan isim olduğu belirlenen terörist Kaya’nın, 33 güvenlik görevlisinin şehit olduğu ve 38 kişinin yaralandığı saldırının planlayıcısı ve uygulayıcısı olduğu da ortaya çıktı.

3 terörist öldürüldü

Diğer yandan güvenlik güçlerinin Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde hava destekli olarak düzenledikleri operasyonda da 3 teröristin silahları ile birlikte etkisiz hale getirildikleri İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu