Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Tuma Çelik kimdir? Tecavüz skandalı ile gündeme gelen vekil ihraç edildi

HDP’li Milletvekili Tuma Çelik kimdir? Geçtiğimiz günlerde tecavüz skandalı ile gündeme gelen Tuma Çelik HDP’den ihraç edildi. Tuma Çelik’in 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesinde Mardin'de seçim çalışmaları kapsamında bir derneğin toplantısına katıldığı ve toplantının yapıldığı binada bir kadına tecavüz ettiği ortaya çıkmıştı. Tuma Çelik hakkında detaylar haberimizin devamında...
Eklenme:
 Tuma Çelik kimdir? Tecavüz skandalı ile gündeme gelen vekil ihraç edildi

HDP bugün yazılı bir açıklama yayınlayarak adı tecavüz iddialarına karışan Tuma Çelik’in partiden istifa ettiğini duyurdu. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ise Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan dosyayı TBMM’ye gönderdi.

İftiraya uğradığını savundu

Tuma Çelik’in fezlekesinin TBMM’ye ulaştığı öğrenilirken, Çelik iftiraya uğradığını ve iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü. Tecavüz ile suçlanan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik Partisi’nden ihraç edildi.

TBMM yarın toplanacak

HDP’li vekilin tecavüz iddialarının gündeme gelmesinin ardından yarın TBMM toplanıyor. TBMM’nin gündeminde Çelik hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören dosya görüşülecek. Yapılacak olan görüşmelerin sonucunda Çelik’in milletvekilliğinin düşürülmesi bekleniyor. Çelik, vekilliğinin düşmesi durumunda nitelikli cinsel saldırı suçundan yargılanacak.

Yurtdışına çıkışı yasaklandı

Tuma Çelik tecavüz olayının sonrasında iddiaya göre “Ben milletvekiliyim, dokunulmazlığım var. En fazla siyaset hayatım biter, olmadı yurt dışında yaşarım. Ama sen ve aile insan içine çıkamazsınız” diyerek kadını tehdit etmişti. Tecavüz iddialarının gündeme gelmesinin ardından Çelik’in yurtdışına çıkışı yasaklandı.

Tuma Çelik kimdir?

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Ahmil köyünde dünyaya gelmiştir. 1964 doğumlu olan Tuma Çelik, 9 yaşında İstanbul’a 1985 yılında ise İsviçre’ye taşınmıştır. Bir süre burada yaşadıktan sonra Türkiye’ye geri dönen çelik, 20 yıldır aktif olarak Süryaniler ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.  Çelik, Mart 2012 yılında Süryanice ve Türkçe yayınlanan Sobra gazetesi genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. Evli ve 4 çocuk babası olan Çelik 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Halkların Demokratik Partisi Mardin Bölgesi milletvekili olmuştur.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 21 Ekim Çarşamba puanları! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
21 10 2020 - 14:59
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 14 Ekim Çarşamba Konukları kim? Ebru Polat kimdir?
14 10 2020 - 08:23
Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlayacak?
13 10 2020 - 10:47
Doğan Şentürk Fatih Portakal’ı çabuk sildi! Fatih Portakal gidince FOX Haber’in reytingleri yükseldi
9 10 2020 - 10:38
ABD Başkanı Trump korona oldu Simpsonlar bir kez daha TT’nin zirvesinde
2 10 2020 - 10:38
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 2 Ekim Cuma konukları kim? Bol Eğlenceli konuklar geliyor
2 10 2020 - 09:06
Yorum Yap