Tüketicileri ilgilendiren kanun Resmi Gazete’de yayınlandı

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
20 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 7063 sayılı kanun, 20 Aralık 2017 tarih ve 30276 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun kapsamında Türkiye genelinde görev yapan Tüketici Hakem Heyetleri’nde bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Bugüne kadar 3.610 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapılabiliyordu. Yürürlüğe giren 7063 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile başvurular için limitler yükseltildi.

Tüketicilerin taraf olduğu uyuşmazlıklarda yeniden düzenlemeye gidilerek icra iş ve işlemlerine dair konularda Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru zorunluluğu aranmayacak. Böylelikle İcra ve İflas Kanunu hükümleri uygulanacak. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuruyu düzenleyen maddede düzenleme gerçekleştirilecek. Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuruda bulunabilmek için belirlenmiş olan parasal rakamlar da yükseltildi.

Başvurularda Rakamlar Değiştirildi

Yeni düzenlemeye göre 4.000 TL altındaki uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri’ne, 6.000 TL’nin altındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri’ne ve büyükşehir statüsündeki illerde ise 4.000-6.000 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapılması zorunlu hale getirildi. Bu rakamların üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuruda bulunulamayacak.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com