Tüketicileri ilgilendiren kanun Resmi Gazete’de yayınlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

20.12.2017 - 10:31
20.12.2017 - 10:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 7063 sayılı kanun, 20 Aralık 2017 tarih ve 30276 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun kapsamında Türkiye genelinde görev yapan Tüketici Hakem Heyetleri’nde bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Bugüne kadar 3.610 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapılabiliyordu. Yürürlüğe giren 7063 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile başvurular için limitler yükseltildi.

Tüketicilerin taraf olduğu uyuşmazlıklarda yeniden düzenlemeye gidilerek icra iş ve işlemlerine dair konularda Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru zorunluluğu aranmayacak. Böylelikle İcra ve İflas Kanunu hükümleri uygulanacak. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuruyu düzenleyen maddede düzenleme gerçekleştirilecek. Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuruda bulunabilmek için belirlenmiş olan parasal rakamlar da yükseltildi.

Başvurularda Rakamlar Değiştirildi

Yeni düzenlemeye göre 4.000 TL altındaki uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri’ne, 6.000 TL’nin altındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri’ne ve büyükşehir statüsündeki illerde ise 4.000-6.000 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapılması zorunlu hale getirildi. Bu rakamların üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuruda bulunulamayacak.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim