TSK’da yemek duası ve cenaze marşı değişti

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
17 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli imzasıyla yayınlanan talimatla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yemek duası ve cenaze törenleri ile ilgili olarak yeni uygulama getirildi. Yemek duasında daha önce “Tanrımıza hamdolsun” ifadesi yerine “Allahımıza hamdolsun” ifadesi getirildi. Ayrıca, askeri cenaze törenleri esnasında bando tarafından çalınan cenaze marşı yerine de Buhûrîzâde Mustafa Itrî’ye ait “Tekbir” isimli eserin çalınması kararlaştırıldı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından verilen talimata göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bundan sonra yemek duası “Allahımıza hamdolsun, milletimiz var olsun” şeklinde okunacak. Ayrıca yeni düzenleme ile ilgili olarak yemekhanelerdeki levhalar da değiştirilecek. Söz konusu değişiklikler, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Gaziantep’teki sınır hattında yer alan Köprübatı Hudut Karakolu’nda düzenlenen basın turunda gündeme geldi. Karakoldaki yemekhanenin duvarına yeni dua levhaları asıldı. Bakan Nurettin Canikli’nin imzaladığı talimatta, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı birlik, karargâh ve kurumlarda yemek duası ile ilgili bazı tereddütler ve farklılıklar olduğu belirtildi. Söz konusu tereddütlerin giderilmesi ve yemek duasında birliğin sağlanması amacıyla karargâh, birlik ve kurum amirleri tarafından yemekhanelerdeki yemek duası levhasının “Allahımıza hamdolsun, milletimiz var olsun” şeklinde değiştirilerek duanın böyle yapılacağı kaydedildi. Bakanlık emrinin alınmasının ardından söz konusu emrin bölük, batarya ve müstakil takım seviyesine kadar yayınlanarak uygulanmaya başlanmasının sağlanacağı ifade edildi.

Cenaze Marşı Yerine “Tekbir” İsimli Eser Çalınacak

Diğer yandan, Bakan Nurettin Canikli tarafından ayrıca yayınlanan bir talimat ile askeri cenaze törenlerinde bandonun çaldığı cenaze marşı yerine bundan böyle Buhûrîzâde Mustafa Itrî’ye ait “Tekbir” isimli eserin çalınacağı bildirildi.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com