TSK’da yemek duası ve cenaze marşı değişti

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) uygulanan yemek duası ile askeri cenaze törenlerinde çalınan marş konusunda yeni düzenleme getirildi.

17.12.2017 - 13:00
17.12.2017 - 13:00
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli imzasıyla yayınlanan talimatla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yemek duası ve cenaze törenleri ile ilgili olarak yeni uygulama getirildi. Yemek duasında daha önce “Tanrımıza hamdolsun” ifadesi yerine “Allahımıza hamdolsun” ifadesi getirildi. Ayrıca, askeri cenaze törenleri esnasında bando tarafından çalınan cenaze marşı yerine de Buhûrîzâde Mustafa Itrî’ye ait “Tekbir” isimli eserin çalınması kararlaştırıldı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından verilen talimata göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bundan sonra yemek duası “Allahımıza hamdolsun, milletimiz var olsun” şeklinde okunacak. Ayrıca yeni düzenleme ile ilgili olarak yemekhanelerdeki levhalar da değiştirilecek. Söz konusu değişiklikler, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Gaziantep’teki sınır hattında yer alan Köprübatı Hudut Karakolu’nda düzenlenen basın turunda gündeme geldi. Karakoldaki yemekhanenin duvarına yeni dua levhaları asıldı. Bakan Nurettin Canikli’nin imzaladığı talimatta, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı birlik, karargâh ve kurumlarda yemek duası ile ilgili bazı tereddütler ve farklılıklar olduğu belirtildi. Söz konusu tereddütlerin giderilmesi ve yemek duasında birliğin sağlanması amacıyla karargâh, birlik ve kurum amirleri tarafından yemekhanelerdeki yemek duası levhasının “Allahımıza hamdolsun, milletimiz var olsun” şeklinde değiştirilerek duanın böyle yapılacağı kaydedildi. Bakanlık emrinin alınmasının ardından söz konusu emrin bölük, batarya ve müstakil takım seviyesine kadar yayınlanarak uygulanmaya başlanmasının sağlanacağı ifade edildi.

Cenaze Marşı Yerine “Tekbir” İsimli Eser Çalınacak

Diğer yandan, Bakan Nurettin Canikli tarafından ayrıca yayınlanan bir talimat ile askeri cenaze törenlerinde bandonun çaldığı cenaze marşı yerine bundan böyle Buhûrîzâde Mustafa Itrî’ye ait “Tekbir” isimli eserin çalınacağı bildirildi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim