Trump’tan YPG’ye Silah Açıklaması

ABD Başkanı Trump ile Recep Tayyip Erdoğan telefonda görüştü. Trump’tan YPG açıklaması geldi.

25.11.2017 - 2:25
25.11.2017 - 2:25
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, gün içerisinde telefon ile görüştü. Gerçekleştirilen siyasi ve samimi görüşme sonrasında Trump tarafından Türkiye’nin memnun olacağı haberler geldi. Öte yandan ABD ile Türkiye arasında yaşanan FETÖ, Reza Zarrab gibi konular da görüşüldü. Donald Trump ise YPG’ye verilen desteğin kesileceğini, bunun bir hata olduğunu belirtti.

Bilindiği üzere bir süredir PKK’nın Suriye’deki kanadı olarak faaliyetlerini sürdüren YPG’ye Amerika Birleşik Devletleri tarafından sürekli olarak silah aktarımı yapılıyordu. Yaşanılan bu sorunlar sonrasında ise Türkiye tarafından sürekli tepkiler iletilmiş ve terör örgütüne yardım edilmemesi gerektiği belirtilmişti. Erdoğan ile Trump arasında gerçekleşen görüşme sonrasında ise YPG probleminin çözüleceği belirtildi.

Artık Silah Verilmeyecek

Yapılan konuşma sonrasında Trump’ın Erdoğan’a PYD’ye silah verilmemesi konusunda söz verdiği belirtilerek, ‘Bundan sonra güvenlik birimlerine gerekli talimatları verdim. PYD’ye verilen silahların bir hata olduğunu kabul ediyoruz. Artık silah ya da araç yardımımız olmayacak’ dedi. Yapılan görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da oldukça memnun olduğu belirtildi.

ABD ile görüşülen Reza Zarrab ve FETÖ konularında ise henüz bir gelişme yaşanmadığı belirtildi. Türkiye ise ABD’den terörist başı Fethullah Gülen’in iadesini talep etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki suskunluğu ise artarak devam ediyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim