Trump’ın Türkiye açıklamalarını olumlu algılayan Dolar kuru düşüşe geçti

Türkiye'ye yaptırım konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı açıklamaların olumlu algılanması üzerine dolar karşısında TL değer kazandı. Çelişkili açıklamaların gelmesi üzerine kur Cuma günü yatay bir seyir izlerken, bu sabah saatlerinde Dolar/TL 5.66 seviyesinde dengelendi. Merkez Bankası'nın bu hafta açıklayacağı faiz kararı ile birlikte dolar kurunda yaşanacak gelişmeler merak ediliyor.

22.07.2019 - 11:54
22.07.2019 - 13:29
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Dolar TL kuru yeni haftanın ilk işlem gününde dalgalı seyrine devam ediyor. ABD ile Türkiye arasında geçtiğimiz hafta yaşanan S-400 geriliminden etkilenen Dolar / kuru 5.70 TL civarında seyretmişti. Türkiye’ye yaptırım konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı açıklamaların ardından dolar karşısında değer kazanırken, Trump daha sonra söz konusu yaptırımları üzerinde düşünüldüğünü söyleyerek kendisiyle çelişen açıklamalarda bulundu. Ancak dolar kuru Trump’ın açıklamalarını olumlu algılayarak düşüşe geçti ve 5.64 seviyelerine kadar indir. Bugün haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde Dolar kuru 5.66 TL’den işlem görüyor. Euro / TL kuru ise 6.35 TL civarında seyrediyor.

Merkez Bankası faiz açıklaması bekleniyor

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yanı sıra piyasalar Merkez Bankası’nın 25 Temmuz tarihinden yapacağı toplantının ardından faiz kararını açıklamasına odaklandı. Merkez Bankası’nın faizlerde ne kadar indirim yapacağı dolar kurunun yönünü belirleyecek. Piyasa analizleri yaptıkları açıklamalarda bugün zayıf bir veri gündemi olduğunu belirterek TÜİK tarafından açıklanacak olan Haziran ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi’nin takip edileceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim