Trump İran’a yüklenmeye devam ediyor: yaptırımlar önemli ölçüde artcak

ABD ve İran arasında gerilim giderek tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump uzun süreden beri İran'ın gizlice Uranyum zenginleştirilmesi yaptığını öne sürerek, yakında yaptırımların ciddi anlamda artacağını söyledi.

10.07.2019 - 19:44
11.07.2019 - 11:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla İran’a yüklenmeye devam etti. Uzun süreden beri İran’ın gizli şekilde Uranyum zenginleştirilmesi yapmaya devam ettiğini iddia eden Trump, bu konuda eski ABD Dışişleri Bakanı John kerry ve eski başkan Barack Obama’yı suçlayarak 150 milyon dolarlık korkunç anlaşmayı ihlal ettiklerini dile getirdi. Kısa sürede bu anlaşmanın geçersiz kaldığını söyleyen Trump ilerleyen günlerde İran’a uygulanan yaptırımların büyük ölçüde artacağını duyurdu.

Uranyum gerginliği tırmanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan ABD yönetimi 2018 yılının Mayıs ayında tek taraflı olarak çekilmişti. Trump yönetimi anlaşmadan çekildikten sonra İran’a yönelik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. 8 Mayıs 2019 tarihinde İran anlaşmanın taraflarına çıkarlarının korunması çağrısında bulunmuş, aksi halde taahhütlerinin sınırlandıracağını duyurmuştu. Bu konuda herhangi bir adım atılmaması üzerine İran kısa süre önce anlaşmada belirten Uranyum zenginleştirme oranını aştı. Uranyum konusunda ABD ve İran arasında gerilim sürerken son olarak İran yönetimi şimdi de antaşmada yer alan zenginleştirilmiş uranyum stok miktarını aşacağını ilan etti. İran’ın bu kararına ABD yönetimi sert tepki gösterdi ve sonuçlarının ağır olacağını söyledi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim