Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir? Neden Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Birçok insan hayatında travmatik olay ya da olaylar yaşamıştır. Bazılarımız bu olayları bir süreçten sonra atlatabilirken, bazılarımızda iyileşme belirtileri görülmez. Travma sonrası stres bozukluğu, travmatik bir olaya yani sevilen birinin kaybı, ciddi bir hastalık, kaza veya saldı geçirmek gibi durumlara maruz kalan kişilerde görülen aşırı stres ve kaygı durumudur.
27.06.2018 - 23:48
27.06.2018 - 23:48
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma sonrası stres bozukluğu, bireyin geçirdiği bir travmanın sonucunda yaşadığı stres ve korkular olarak özetlenebilir.
Travma sonrası stres bozukluğuna sahip kişiler, yaşadığı olayları tekrardan görebilir (flashback) ve o olaylarla ilgili kabuslar görebilir. Konsantre olmak, uyumak ve rahatlamak zorlaşır.
Travma sonrası stres bozukluğuna sebep olabilen faktörler ise şöyle sayılabilir:
– Savaşlarda veya patlamalarda bulunmak,
– Saldırı, tecavüz veya işkence,
– Deprem, sel veya yangın gibi afetler,
– Kazalar,
– Aile içi şiddet,
– Çocuklukta maruz kalınan cinsel istismar
– Ölümcül hastalıklar…

Travma Sonrası Stres Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

– Uyku sorunları,
– Kabuslar,
– Travma ile ilgili rahatsız edici aniden gelen hatırlamalar,
– Sürekli diken üzerinde olmak,
– Kolay ve çabuk sinirlenme,
– Gelecek ile ilgili planlar yapamamak,
– Başkalarının onu anlamadığı düşüncesi,

Bu tür belirtiler çoğu kişide travmadan hemen sonra görülmeye başlar ve normal şartlarda birkaç hafta içerisinde birey kendiliğinden düzelir. Anca bazı travmalarda bu semptomlar yıllarca kalabilir. Örneğin hafif bir araba kazası birkaç hafta sonra unutulurken, II. Dünya Savaşına katılmış olan bazı askerler 80 yaşına gelse bile stres bozuklukları yaşayabilir.
Travma sonrası stres bozukluğu, bireyin kişisel ilişkilerinde ya da iş hayatında zorluklara ve problemlere neden olabilir. Travma geçirmiş insanların, özellikle deprem gibi olaylarda, %20’si strese yakalanırlar.
Travma sonrası stres bozukluğunun etkileri tamamen geçmemektedir. Ancak yapılan pozitif desteklerle bastırılabiliyor.


Travma Sonrası Stres Bozukluğunun Tedavisi Nasıldır?

Travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde psikolojik tedavi ve ilaç tedavisi olmak üzere iki farklı yöntem uygulanır.
İlaç tedavisi:
Stres bozukluğunun tedavisinde kullanılan ilaçlar, hastalığın birçok semptomunu yatıştırmakta ve gizlemektedir. Hastalık, depresyon ile birlikte görüldüğü için doktor kontrolünde antidepresan desteği de sağlanmaktadır. İlaç tedavisi doktor kontrolünde ve uzun süreli olarak uygulanmaktadır.
Psikolojik tedavi:
Psikolojik tedaviler, hastalığı en kısa zamanda iyileştirmeye başlayan metotlardır. Etkilidir ve çoğu zaman bu hastalığın atlatılmasını sağlar. Psikolojik tedaviler arasında en etkili olarak görülen tedavi ise bilişsel-davranışçı ismi verilen tedavi türüdür. Bu tedavi sürecinde, bireyin negatif yönlü düşünceleri hafifletilir ve pozitif yönlü düşünmesine yardımcı olunur. Bunun yanında korku sebebiyle kaçtığı durum ve düşüncelerin üstüne gidilir. Böylece korkunun azalması amaçlanır. Bu tür psikolojik tedaviler alanında uzman ve deneyimi bulunan psikiyatr ya da klinik psikologları tarafından uygulanmaktadır.

Travma sonrası stres bozukluk, bireyin kendisine, ailesine ve çevresine problemler yaşatabilen bir hastalık olmasına rağmen tedavisi bulunmaktadır. Bu konuda önemli olan ise erken ya da yerinde teşhistir.

Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan çoğu kişi şu nedenlerden dolayı tedaviye başlamıyor olabilir:
– Yaşadıklarının bir rahatsızlık veya hastalık olduğunu bilmediği onun yerine güçsüz olduğunu düşündüğü için,
– Problemlerinin tedavisi olduğunu bilmediği için,
– Nasıl tedavi edileceğine ve nasıl başlayacağını bilmediği için,
– Maddi imkanları olmadığı için…

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim