1. HABERLER

 2. HABER

 3. Trapez Kas Gerilme Nedenleri
Trapez Kas Gerilme Nedenleri

Trapez Kas Gerilme Nedenleri

A+A-

Trapez kası, insan vücudundaki büyüklük bakımından en büyük kaslardan biridir. Vücudun orta ve üst sırtında, alt, üst ve orta bölümlere ayrılmıştır. Omuzlarımıza boynumuz ve üst omurganızdan bağlanır ve birine el sallamak, omuz silkmek gibi farklı türde olası hareketleri yapmaktan sorumludur. Omuzlarınızı, sırtınızı ve kollarınızı sık kullanmanız gereken belirli görevleri tekrar tekrar yapmak Trapez kas gerilme riskinizi arttırın. Bugün sizlere trapez kas gerilme nedenleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Trapez Kas Gerilme Nedenleri

Trapez Kas Gerilme Belirtileri

Trapezius kas gerilmesi belirtileri başında üst sırt bölgesindeki ağrı gelir. Ağrı üst sırtınızdan başlayıp kollarınıza, omuzlarınıza ve boynunuza kadar uzanabilir. Kollarınızı, boynunuzu ve ellerinizi hareket ettirdiğinizde ağrı kötüleşebilir ve belirli bir süre devam eder. Bunlara ek olarak, aşağıdaki belirtilerle de karşılaşabilirsiniz:

 • Omuzlarınızı ve boynunuzu hareket ettirmekte zorluk
 • Boyun tutulması
 • Kas spazmları
 • Alanda karıncalanma veya uyuşma
 • Omuzlarda azaltılmış hareket aralığı
 • Zorluk uyku
 • Kasta sıcaklık
 • Baş ağrısı
 • Bölgede şişme
 • Kol zayıflığı
 • Konsantrasyon zorluğu

Trapez Kas Gerilme Nedenleri

Trapez Kas Gerilme Nedenleri

Belirli bir tedavi gerektirebilecek trapezius kası gerilmesinin altında yatan birkaç farklı neden vardır. Doğru tedavi için altta yatan sebebi tanımlamanız önemlidir, böylece doktorunuza veya başka bir profesyonele tedavi olabilirsiniz. Trapez kas gerilme nedenleri şu şekildedir;

Travma Yaralanması

Travma yaralanması, trapezius kasınızda ciddi zorlanmalara neden olabilecek travmatik bir yaralanmadır. Örneğin, bir trafik kazasına karışacak olursanız, kafanız ani bir hareketle geriye doğru çekilebilir ve ardından hemen öne doğru ilerleyebilir. Bu, trapezius kasınızı zorlar ve boyun ağrısına neden olur. Travma yaralanması ayrıca fiziksel istismar, temas sporları ve diğer sarsıntılı hareketlerden kaynaklanabilir. Kaza anında vücudunuzun duruşu trapezius kasınızın sarsıntıyı nasıl idare ettiğini önemli ölçüde etkileyebilir. O sırada iyi bir duruş elde ettiyseniz, kasınız minimal etkilenir, çünkü vücudunuzun stabilizasyon sistemi sarsıntıya daha verimli ve anında yanıt verir. Travma nedeniyle ortaya çıkabilecek kas gerilmesinin belirtileri şu şekildedir;

 • Azalan hareket aralığı
 • Boynunuzdaki gerginlik hissi
 • Hassaslık
 • Kafatasınızın dibinde sık görülen baş ağrıları
 • Boynunuzu bir yandan diğer yana hareket ettirirken ağrı
 • Omzunun üzerinden bakarken ağrı
 • Tekrarlayan stres nedeniyle yaralanma

Trapez kasınız, tekrarlayan stres yaralanmasına bağlı olarak gergin hissedebilir ve içinde düğüm oluşturabilir. Bu durumda, çok gergin, sıkı ve ağrılı hale geldiği için kasınıza aşırı stres uygulanır. Tekrarlayan stres yaralanmasına, bilgisayar üzerinde çalışmak, bir spor etkinliğinde vuruşları tekrarlamak, telefonunuzu konuşurken omzunuzla kulağınızın arasında tutmak gibi birçok tekrarlayan aktivite neden olur.

Bilgisayarda Uzun Süre Çalışmak

Çalışma masanızın üzerinde oturmak ve o bilgisayarda birkaç saat boyunca gergin çalışmak, trapez kasınızı aşırı derecede zorlayabilir. Kaslarınızda ağrıya neden olur ve hatta baş ağrısına yol açar. Bir araştırmaya göre, kadınların bilgisayar işi nedeniyle trapez kas gerginliği olma olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Trapez Kas Gerilme Nedenleri

Gerilme Ve Gerginlik

Stres ve gerginlik aynı zamanda trapez kasınızın sıkılaştırılmasına ve böylece ağrı ve gerginliğe neden olabilir. Kadınların yaşamı genellikle erkeklerden daha streslidir, çünkü trapezius kas ağrısından muzdarip olmaları daha olasıdır. Stres, baş, omuz ve boyun ağrılarından muzdarip olduğunuz için trapezius kasınızın gerilmesine neden olur. Ağrı lekeleri, anksiyete, stres ve zihinsel gerilme sonucu da gelişebilir. Bu durumda, stresi etkili bir şekilde nasıl azaltacağınızı bildiğinizden emin olun.

Sırt Çantanızı Birkaç Saat Boyunca Taşımak

Bazı insanlar trapez kaslarının gün boyu muazzam bir baskı ve gerginlik göstermesi nedeniyle omuzlarında uzun saatler boyunca bir sırt çantası taşımak zorundadır. Kadınlar da bir kasında bir çanta taşır. Bu da kaslarında gereksiz yere zorlanmalara neden olur. Bir çanta taşımak ve doğru konumda bir sırt çantası takmak için değişen omuzlar, trapezius kasınızdan stresi azaltmak ve gerginleşmesini engellemek için etkili olabilir.

Trapez Kas Gerilme Nedenleri

Trapez Kası Gerginliği Tedavisi

Trapez kası gerginliği doktor tarafından tespit edildikten sonra, uygulanacak bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kas spazmlarından kurtulmak için etkili yöntemler ile birleştirebileceğiniz gerekli tedaviyi size doktorunuz önerecektir.

Trapezius kası için önerilen ilaçlar, durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak anti-enflamatuar ilaçlar, narkotik reçeteler, steroid enjeksiyonları ve diğerleridir.

Evinizde durumunuza yardımcı olmak için yapabileceğiniz diğer şeyler, trapezius kasının esnetmektir. Trapezius kası yırtılmışsa, hiçbir koşulda bu işlemi yapmamalısınız. Evde yapılabilecek egzersizler şu şekildedir;

 • Omuzlarınızı gevşetin
 • Bir yoga kayışı kullanın ve zemine paralel, sırtınızdan çaprazlayın
 • Askıları omuzlarınızın altına alın.
 • Kayışları çapraz ve ileri çekin
 • Bu, göğsünüzü kaldıracak ve göğsünüz geri çekilecektir. Bu, trapezius kasınızın kasılmasını önler.
 • Ayrıca, en sevdiğiniz stres önleyici esansiyel yağlarınızla masaj yapmayı deneyebilirsiniz, ancak profesyonel masözlerin işi yapması en iyisidir.
 • Ağrınız hafiflediğinde, trapezius kasınızın kuvvetlenmesine odaklanan egzersizler yapmanız önerilir. Birkaç saat aynı pozisyonda oturmayın ve bilgisayarda çalışırken dolaşmak için kısa molalar verin.

[bilgikutusu text="Not:  Bu makale sadece bilgi amaçlı olup, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya tanı koyma yetkisi yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya durumunuz varsa size doktorunuza başvurmayı öneriyoruz." tur="info"]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.