Trabzon’nun Ortahisar İlçesinde Caddedeki İş Yerlerini Kakalak Böceği Sardı!

Hamam böceği türleri arasında yer alan ve zararlı olan kakalak böceği, ev ve iş yerlerinde diğer böceklerin üremesine yardımcı olan bir böcek türüdür. Bugün öğle saatlerinde Trabzon'un en işlek caddelerinden birini istila etti.

23.07.2019 - 23:17
24.07.2019 - 10:58
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin en işlek caddeleri arasında yer alan Kahramanmaraş Caddesi’nde bulunan bir bankanın kazan dairesinde oldukça fazla bir şekilde üreyen ve etraftaki insanlara büyük rahatsızlık veren kakalak böceği, ilaçlama ile yok edildi. İlaçlamanın etkisiyle, halk arasında ‘kalorifer böceği’ olarak bilinen ve hamam böceğinin bir türü olan yüzlerce ‘Kakalak’ bankanın önündeki rögar kapaklarından ve mazgallardan kaçmaya çalışınca cadde ve çevresindeki iş yerlerini bir anda sardı.

Kakalak Böceği Nedir?

Kakalak böceği, fırınlarda, restoranlarda, kapalı alanlarda, unlu gıda mamüllerinin olduğu çalışma alanlarında, ev ve işyerlerinde yaz ayları yaklaştıkça daha sık görülmeye başlanan ve etraftaki diğer böcek ve bakterilerin üremesine yardımcı olan bir haşere türüdür. Kakalak böceği diğer haşereler gibi hızlıca yayılabildiği için dikkat edilmedi takdirde iş yerlerine ya da ev sakinlerine büyük sıkıntılar yaşatabiliyor.

Biraz ansiklopedik bilgi verecek olursak hamam böcekleri 6 farklı familyada yaklaşık 4.500 tür barındırmaktadır. Kakalak böceği bu türden sadece bir tanesidir. 2.000 metreden daha yüksek yerler ve kutup bölgeleri dışında, dünyanın her yanında bulunurlar. Çoğu hamamböceği hepçildir.

Peki Kakalak Böceği Hastalık Bulaştırır mı?

Bu böcek türü insanların yediği ve yemediği her madde ile besleniyor. Etraftaki diğer bakterilerin ve böcek türlerinin üremesinde büyük etken oldukları için üzerlerinde birden fazla hastalık taşıyor olmaları onları çok tehlikeli bir tür yapıyor. Pis ve sıcak ortamları seviyor olmalarının yanı sıra geceleri aktif olup gündüzleri dinlendikleri için insanlar tarafından pek görülmese de etrafa fazlasıyla mikrop yayabiliyorlar. Lavabo diplerinde, banyoda ve mutfakta sıkça rastlanır. Bulaşıcı hastalıklarının başında ayak mantarı, alerjik reaksiyonlar, atrax, gıda zehirlenmesi, dizanteri, pnomoni, grip, verem ve astım gelir.

Nasıl Yok Edilmelidir?

Kakalak böceği sert kabuklu bir tür oldukları için ilaçlama dışında öldürülmesi epey bir zordur. Jel veya sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. İlaçlama uygulaması profesyonel ekipler tarafından kapalı ve açık olan her alanda gerçekleştirilir. Bakanlık tarafından onay alan firmaların tercih edilmesi önemlidir. Amatör bir biçimde yapılacak olan müdadaleler bu haşerelerin yok olmasını sağlamayacağı gibi müdahaleyi yapan insanlara sağlık açısından ciddi sorunlar da çıkarabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim