Trabzon Hurması Nedir? Trabzon Hurmasının Sağlığa 6 Faydası

NAVİGASYONTrabzon Hurmasının Sağlığa 6 Faydası1- Bağışıklık sistemini güçlendirir2- Hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur3- Karaciğer ve kalp sağlığına faydalı4- Besin emilimine yardımcı olur5- Enerji seviyelerini yükseltir ve stresle savaşır6- Cildinizde parlaklık sağlar ve kırışıklıkları engellerTrabzon Hurması Nasıl Tüketilir? Meyve ve sebzeler her zaman sağlık ve iyilik için gerekli olan hayati bileşenlerin bir deposudur. Trabzon hurması, küçük yuvarlak […]

16.03.2019 - 9:00
15.03.2019 - 11:58
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Meyve ve sebzeler her zaman sağlık ve iyilik için gerekli olan hayati bileşenlerin bir deposudur. Trabzon hurması, küçük yuvarlak şekli ile vitamin deposu meyvelerden bir örnektir. Halk arasında cennet hurması veya cennet meyvesi gibi isimlerle adlandırılan bu küçük meyvenin bol miktarda besin içeriğini daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Zengin bir A ve C içeriği ile başlayıp, bir miktar lifle devam eden, iyi bir karbonhidrat kaynağıdır, ancak yağ içeriği yoktur. Bu harika meyvede bulunan diğer besinler şunlardır:

  • Kalsiyum
  • B6 Vitamini
  • Folat
  • Proteinler
  • Doğal şekerler
  • Potasyum
  • Magnezyum
  • Fosfor

İki çeşit hurma vardır: Meşe palamudu şeklindeki Hachiya ve domates şeklindeki Fuyu hurma. Hachiya hurma, iyice olgunlaşana kadar sert ve tatsız kalırken, Fuyu hurma tatlı ve hemen yenebilir.

Trabzon Hurmasının Sağlığa 6 Faydası

Trabzon hurmasının faydaları saymakla bitmiyor. Biz size sağlık için 6 mükemmel faydasını derledik…

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan hurma, hastalığa neden olan serbest radikallerin birikmesini önlemede yardımcı olur. Meyve ayrıca güçlü anti-enflamatuar, anti-bakteriyel ve anti-hemorajik özelliklere sahip bir fitokimyasal olan kateşini taşır. Antioksidan içeriği ayrıca, yüksek miktarda beta-karoten, betulinik asit ve sibutol sayesinde kanser gibi ölümcül hastalıkların önlenmesinin yanı sıra yaşlanma sürecinin de yavaşlamasına yardımcı olur. Ek olarak, Trabzon hurması meyvesindeki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve grip gibi sık görülen hastalıkların bulaşmasını ve oluşmasını önler. Araştırma ayrıca hurmada bulunan besin maddelerinin osteoporoz gibi hastalıklarla mücadelede yardımcı olduğunu göstermektedir.

2- Hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur

Doğal iyileşme özellikleri sayesinde trabzon hurması; astım, hemoroit, diyare ve akciğer problemleri gibi çeşitli hastalıklar ve bozukluklar için oldukça etkili doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.

3- Karaciğer ve kalp sağlığına faydalı

Yüksek antioksidan içeriği, sağlıklı bir karaciğer için çok önemli olan detoksifikasyon işlemine yardımcı olur. Düzenli hurma tüketimi hipertansiyon ve kan basıncını azaltarak kalp ve kalp damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Suda çözünür liflerin yüksek içeriği aynı zamanda kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

4- Besin emilimine yardımcı olur

Vücudumuz yediğimiz gıdalardan, harcadığımız hayati besinleri emmeye yardımcı olmak için ilave girdilere ihtiyaç duyar. Trabzon hurması içinde önemli miktarda bulunan Bakır, vücudun demir içeriğini yiyeceklerimizden almasına yardımcı olur. Demir, bildiğimiz gibi vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir. Benzer şekilde, meyvede de bulunan potasyum, sinir sistemimizi ve ayrıca kan basıncı seviyelerini düzenlemede son derece faydalıdır.

5- Enerji seviyelerini yükseltir ve stresle savaşır

Potasyum ve doğal şekerler gibi bileşenler bakımından zengin olan hurma suyu, enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilir. Çocuklar ve sporcular tarafından düzenli olarak hurma tüketimi, aşırı fiziksel aktivite ve hayati besinlerin kaybı ile ilişkili stres ve yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca hurma, aşırı terlemeyi azaltarak sporcularda yaygın olan besin kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

6- Cildinizde parlaklık sağlar ve kırışıklıkları engeller

Trabzon hurması meyvesi cildinizin gözeneklerini açık tutmaya yardımcı olan güçlü bir büzücü içeriğe sahiptir. Bu da kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı olur ve özellikle yüz maskesinin bir parçası olarak kullanıldığında cildinizi sağlıklı tutar. Trabzon hurması ile yüz maskesi yapmak için, meyve püresine biraz yumurta sarısı ve limon suyu ekleyin ve uygulayın.

Trabzon Hurması Nasıl Tüketilir?

Trabzon hurması hem olgun hem de çiğ olarak alınabilen kolay kullanımlı bir meyvedir. Bir çeşit hurma yalnızca olgun ve yumuşak olduklarında tüketilebilirken, diğer türler çiğ ve olgunlaşmamış olsalar bile yenilebilir. Dondurmaların üstüne, salatalara, tatlılara ve hatta reçel haline getirmeye kadar Trabzon hurması çok çeşitli tarifler ve formlarda kullanılabilir. Aslında, uzmanlara göre, Trabzon hurması cilt için bile kullanılmalıdır, çünkü etkili bir anti-aging bileşeni olan proanthocynaidin gibi önemli besinleri taşır.

Trabzon hurması kullanmanın çok çeşitli yolları olsa da, en sağlıklı ve lezzetli hali olgunlaşmış olan meyveyi çiğ olarak kabukları ile birlikte tüketmektir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim