1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?
Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

A+A-

Topuk dikeni, bireyde fiziksel hareketlerde kısıtlanma, eklemler üzerinde kireçlenme ya da istenmeyen kiloya sebep oluyor. Bunun haricinde, komşu eklemler ile omurgayı etkisi altına almaya başlayan bu durum, diz eklemi üzerinde yer alan menisküs yırtığına, diz ile kalça eklemlerinde ortaya çıkan kireçlenmeye ve bunun dışında omurgada postür bozukluğu sebebiyle ortaya çıkan kronik ağrı ve bel fıtığına da yol açabiliyor.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni sıklıkla 40-60 yaşları arasındaki kişilerde karşılaşılabilen, ayak cerrahisinde rastlanan ayak hastalıklarından bir tanesidir. Topuk dikeni rahatsızlığı ise akla kemiklerde meydana gelen bir sorun gibi düşünülse de aslında gerçek hiçte öyle değil. Ayak tabanında yer alan özel bağ dokusu olan plantar fasia ayak tabanına yüklenen basıncın yaklaşık olarak %20-25’ini önleyebilme özelliğine sahiptir. Ancak ayak tabanı bu basınçtan daha fazla zorlandığı taktirde bu doku ciddi şekilde zedelenir ve yırtıklar ortaya çıkar.

Zedelenmeden ötürü ortaya çıkan doku iltihabı ile sertleşmeler, ayağın bağ dokusunun topuk kemiğine yapışık bir halde olması sebebiyle topukta kemiksi görünüm ortaya çıkarır. Röntgen görüntüleri ortopedistler tarafından namı diğer topuk dikeni olarak isimlendiriliyor.

  Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?Topuk Dikeni Nasıl Olur?

Ayak tabanında yer alan özel bağ dokusu olan plantar fasia ayak tabanına yüklenen basıncın yaklaşık olarak %20-25’ini önleyebilme özelliğine sahiptir. Ancak ayak tabanı bu basınçtan daha fazla zorlandığı taktirde bu doku ciddi şekilde zedelenir ve yırtıklar ortaya çıkar. Bu durumun ilerlemesi de topuk dikenine yol açar.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni belirgin belirtiler veren ortopedik bir rahatsızlık olduğundan ötürü belirtilere dikkat edildiği taktirde hemen müdahale edilebilir. Topuk dikeni belirtileri ise şu şekildedir;

 • Sabah uykudan uyanıp yere basıldığı ilk anda şiddetli bir şekilde hissedilen topuk ağrısı bir kaç adım atıldıktan sonra azalarak ağrı kendiliğinden ortadan kalkar.
 • Uzun bir süre boyunca oturduktan sonra ayağa kalkıldığında aniden ayakta ağrı meydana gelir.
 • Uzun süreler boyunca gerçekleştirilen yürüyüşlerden sonra meydana gelen ağrı durumu hastadan alınacak röntgen ile MR görüntülerini kan tahlilleri de doğrulayacaktır.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Kimlerde Görülür?

Topuk dikeni çoğunlukla kadınlarda görülen ortopedik bir rahatsızlıktır. Bunun dışında,  yüksek ayak kavisi nedeniyle düztaban sorunu olan, gün içinde devamlı olarak ayakta çalışmak durumunda bulunan, ayağa tolere edebileceğinden daha fazla basınç yapan sporlar, kilo problemi bulunan bireylerle beraber yanlış ayakkabı giyen bireylerde topuk dikeni görülme sıklığı daha fazladır. Bunun haricinde genetik yatkınlıklar da topuk dikeni görülmesinde etkilidir.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Tedavisi Nedir?

Topuk dikeni hayat kalitesini yüksek oranda etkileyen acı ve ağrı verici bir rahatsızlıktır. Topuk dikeni tedavisi ise birkaç basamaktan meydana gelir. Yapılacak ilk müdahale hastaya yaptırılacak olan egzersizlerdir. Evde uygulanabilecek olan bu esnetme hareketleri kişinin ağrılarını ve acılarını ortadan kaldırmanın etkili ve başarılı yollarından bir tanesidir. Burada temel amaç plantar fasianın eskiden sahip olduğu esnekliği yeniden elde edebilmesini sağlamaktır. Bununla beraber tedavi aşamasında doğru şekilde dinlenmek de büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda aynı yerde sürekli oturma, ayakta durmamaya özen gösterme ve uzun yürüyüşlerden uzak durulmalıdır.

Topuk dikeni tedavi aşamasındaki bir diğer aşama ise yürüme bozukluğunun tespit edilmesindedir. Bu sayede kişiye özel olarak hazırlanan tabanlıklar ile yürüme bozuklukları ciddi şekilde azaltılır. Bunun dışında hastaya ayağı için uygun ayakkabıların neler olduğu, ve ek tedaviler uygulanır. Bu sayede hastalar %85 oranında iyileşir.

Tabanlık ve ayakkabı tedavisinde rahatlama yaşayamayan hastalarda, fizik tedavi programlarına ve gece ateli denilen, ayağın belirli bir pozisyonda durmasını sağlayan cihaz uygulanmaya başlanır. Uygulanan hastaların yarısında olumlu sonuç gözlemlenmiştir. Son basamak ise doktorun kortizon ya da prp enjeksiyonları uygulaması vardır. Bu uygulamaların yanında tabanlık kullanımı ve egzersiz hareketleri unutulmamalıdır.

Topuk Dikeni Ameliyatı Nedir?

Kişiye özel tabanlıklar, fizik tedavi uygulamaları, kortizon uygulamaları ve de prp enjeksiyonlarının yararlı sonuç vermediği zaman kişiye cerrahi uygulama planlanır. Kapalı ameliyat ya da açık ameliyat uygulamaları sayesinde hasta 15 gün istirahat etmekte ve 6 hafta süresince ameliyat sonrası özel hazırlanan ayakkabı kullanılmalıdır. Topuk dikeni tedavi süresi cerrahi yöntemle 3 aydır.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Korunma Yolları Nelerdir?

Topuk dikeninden korunma yolları sayesinde durum kötüleşmeden  ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için uygulanacak olan yöntemler;

 • İstirahat etmeye özen göstermek,
 • Medikal ayak bakımı yaptırarak ayak sağlığını uzun süreli korumak,
 • Uzun süre ayakta kalmamak,
 • Düzenli egzersiz yapmak,
 • fazla kilolardan doğru yöntemlerle kurtulmak,
 • Kaliteli ve uygun ortopedik ayakkabı giymek topuk dikeninde dikkat edilmesi gereken noktalardır.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

www.memorial.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.