Tomatillo Nedir? Yeşil Domates Tomatillonun Faydaları Nelerdir?

Yeşil domates olarak bilinen ve aslen Meksika mutfağına ait olan tomatillo faydaları sayesinde ülkemizde de tüketilmeye başlamıştır. Tomatillonun yararları nelerdir, içeriğinde neler bulunur konusu yazımızın devamında..
14.08.2018 - 23:58
15.08.2018 - 0:16
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Meksika mutfağının en geleneksel malzemelerinden biri olan yeşil domates yani orijinal adıyla tomatillo, ülkemiz piyasasında da yer bulan ve sağlık için sayısız faydaya sahip olan özel bir yiyecektir. Tomatillo ve faydaları hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

tomatillo

Tomatillo Nedir?

Tomatillo Nedir?

Meksika mutfağında sık kullanılan bir sebze olarak bilinen tomatillo, aslında küçük boylu ve yeşil bir domates türüdür. Patlıcan, domates, biber ve patatesle meydana gelen Solanaceae grubunun bir diğer parçasıdır.

Bir tür çalı bitkisi olan tomatillo, çiçek ve meyve vermekte ve boyu yaklaşık bir metreyi bulmaktadır. Meyve boyuna bakıldığındaysa 2,5 ila 5 santimetre arası değişirken bu meyveler ince bir kağıdı andıran kabukların içerisinde yetişir.

Tomatillonun Özellikleri Nelerdir?

Antioksidan içeriği açısından zengin olan tomatillonun faydaları saymakla bitmez dense yeridir. C vitamini, kalsiyum, mineral, tuz, fosfor, tomatilloda yüksek oranda bulunan bileşenlerden yalnızca bazılarıdır. Anti kanserojen maddeler içeren tomatillo, lif bakımından zenginliği sayesinde diyetlerde de kullanıma uygundur.

tomatillo

Tomatillonun Özellikleri

Tomatillonun Faydaları Nelerdir?

Sebzelerin genelinde de görüldüğü gibi tomatilloda da yüksek oranda lif bulunuyor olması, sindirim sistemini olumlu etkiler, bağırsaklarda gerçekleşen emilim esnasında vücut için gerekli yağlardan daha çok faydalanılabilir. Bu durumda kabızlık ve gaz sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca lifli yapı, kandaki karbonhidrat seviyesini dengeleyerek kan şekeri seviyesinin düşmesini sağlar.

Uzmanlar tarafından antibakteriyel ve antikanserojen etkileri ispatlanan tomatillonun yararları kanseri önleme konusunda da kendini gösterir. A vitamini gibi bitki kökenli kimyasallar içermesi, serbest radikallerin yaşlanma üzerine etkileriyle savaşmaya yardımcı olur.

Yüksek oranda C vitamini içermesi, bağışıklık sistemini güçlendirmedeki en büyük yardımcı özelliği olurken, bu yönüyle alyuvar üretimini tetiklemesi de sağlanır.

Kolajen maddelerin salgılanmasına verdiği destek sayesinde organ ve damarların dış yüzeyini kaplayan doku ve hücreleri koruma altına alır, kas deformasyonlarını engeller.

tomatillo

Tomatillonun Faydaları

A vitamini içeriği görme fonksiyonlarını iyileştirirken, tüm bu faydalara rağmen bir de düşük kalorili ve doyurucu olması sayesinde kilo vermede büyük bir yardımcı olabilir. Spor yaparak kilo vermeyi hedefleyenler için de tüketilmesi gereken besinler arasında yer alan yeşil domates, niasin isimli bir madde içermesi nedeniyle karmaşık moleküller ayrışmasına yardımcı olarak enerji artışı sağlar.

Potasyuma sahip olması nedeniyle kalp dostu sebzeler arasında da görülen bu bitki, sodyum içerikli sebzelerle aynı görevi görerek kalp sağlığını korur. Dolaşımı desteklemesi, genel bir rahatlama ve gerilmeleri azaltma da sağlar.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim