Vücudunuzda Toksin Biriktiğini Gösteren Belirtiler

NAVİGASYONVücutta Toksin Biriktiğini Gösteren BelirtilerSürekli YorgunlukSindirim ProblemleriBaş AğrısıFazla KiloKonsantrasyon EksikliğiPsikolojik ProblemlerUyku DüzensizliğiKaslarda AğrıCilt Kusurları Vücudumuzun sahip olduğu kusursuz mekanizma sayesinde pek çok hastalık öncesinde verdiği sinyallerle kişileri uyarmakta ve daha sağlıklı bir yaşama davet etmektedir. Toksin birikmesi de kendini belirtilerle gösteren durumlardan olmakla birlikte, vücudun toksinlerle olan savaşında desteğe ihtiyaç duyduğunu göstermesi bazı rahatsız edici semptomlara yol […]

16.10.2018 - 9:00
15.10.2018 - 1:39
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Vücudumuzun sahip olduğu kusursuz mekanizma sayesinde pek çok hastalık öncesinde verdiği sinyallerle kişileri uyarmakta ve daha sağlıklı bir yaşama davet etmektedir.Toksin birikmeside kendini belirtilerle gösteren durumlardan olmakla birlikte, vücudun toksinlerle olan savaşında desteğe ihtiyaç duyduğunu göstermesi bazı rahatsız edici semptomlara yol açabilir. Toksin birikmesinin belirtileri hakkındaki detaylar aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

toksin birikmesi

Vücutta Toksin Biriktiğini Gösteren Belirtiler

Baş ağrısı, odaklanamama, sindirim problemleri pek çoğumuzun karşılaştığı takdirde fazla üzerinde durmadığı ve onlarla yaşamayı bir alışkanlık haline getirdiği sorunlardır. Ancak ses verdiğimiz zaman bunların her birinintoksin birikmesi belirtileriarasında yer aldığı görülmektedir. Vücudunuzda biriken toksinlerin yarattığı şikayetler kendini yaygın olarak şu şekillerde gösterir:

Sürekli Yorgunluk

Ne kadar uyursanız uyuyun sizin için yeterli olmuyorsa ve gün içinde genel olarak enerjisiz, uykulu hissediyorsanız vücudunuz sürekli olarak toksinleri uzaklaştırmak için uğraşıyor demektir.

Kahve içmek ve çikolata yemek enerji depolamak ve uykuyu açmak için etkili gibi görünebilir ancak sadecevücutta toksin birikmesi belirtilerihakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bu hataya düşmeniz olasıdır. Vücuttaki hormonal dengeyi etkileyerek şikayetinizi artıracak olan bu hataları devam ettirmenin neticesinde bağışıklık sistemi ciddi hasar alacaktır.

Sindirim Problemleri

Mide ya da bağırsaklarda yaşanan sorunlar toksinlerin atılamadığını en belirgin şekilde gösteren semptomlardandır.

Vücut, fazlalık maddeleri dışkı yoluyla uzaklaştırmakta, kabızlık gibi sindirim kökenli sorunlarda bu atılımın önüne geçmektedir. Kronik kabızlık sorunu vücudun daha çok lifli gıdaya ve prebiyotik içerikli yiyeceğe ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bunun için beslenmede çiğ meyve sebze tüketimini ön plana çıkarmak gerekmektedir.

Baş Ağrısı

toksin birikmesi

Migren hastası olan kişiler baş ağrısı şikayetinin artmasını farklı nedenlere bağlamakta, ancak kronik baş ağrısı nedenlerinde toksin maddeler geniş bir yer tutmaktadır.

Stresin yoğun olduğu günler, güneş ışığı altında kalmak ya da uykuyu almamak baş ağrısı nedenleri olabilir ancak sizin hangi nedenle baş ağrısı şikayetinizin olduğunu belirlemek için bir süre detoks yapmanız faydalı olabilir. Bir dezavantaj olarak toksinlerin yol açtığı baş ağrısının, sorunun nedeninin ortadan kaldırıldığı ilk günlerde ağrıyı artırdığı unutmamalıdır.

Fazla Kilo

Kilo vermek herkes için zor, ancak bazılarımız için çok zordur. Her ne kadar spor ve beslenmeye dikkat edilse de herhangi bir kilo kaybı gözlemlenmeyen kimselerde sorun hormonal kökenli ve bu hormonal dengesizlik de toksik maddelerle ilişkili olabilir.

Hormonları kontrol eden bölgelerden biri olankaraciğerde toksin birikmesi belirtileriarasında kilo alma yaygın olup, sorunun tespiti için bir uzmana başvurmak faydalı olacaktır.

Konsantrasyon Eksikliği

toksin birikmesi

Bir işi tamamlama konusunda güçlük çekiyor, gün içinde elinizde bir iş varken bile kendinizi dalmış halde buluyorsanız, zihninizin toksik maddelerin etkisi altında olduğunu düşünebilirsiniz.

Zihinde bulanmalara yol açanbeyinde toksin birikmesidurumunda kahve ve alkolü hayatınızdan çıkarmaya başlamanız gerekiyor demektir.

Psikolojik Problemler

Ruhsal dengesizlikler ve depresyon gibi durumlar direkt olarak hormonları etkileyen beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olmakta ve bu durumun nedeni yanlış beslenerek toksinlerle dolan vücudun serotonin gibi hormonları rahatlıkla salgılayamamasından ileri gelmektedir.

Bu sorunu yenmek adınaDepresyon için Beslenme: Mutluluk Veren Besinler yazımıza göz atmanızda kesinlikle fayda vardır.

Uyku Düzensizliği

toksin birikmesi

Özellikle psikolojik etkileri olan ilaçları kullanan kişilerin şikayetleri arasında yer alan uykusuzluk, vücudunu toksinler nedeniyle verimli şekilde dinlendirmeyi başaramayan vücudun bir tepkidir.Toksin zararlarıile kişinin uykuya dalmasını güçleştirirken, kişi daha rahat uyumak için ilaç dozajını artırmakta ancak bu durum daha da çok toksik madde depolanmasına yol açan bir hataya dönüşmektedir.

Kaslarda Ağrı

Toksik maddelerin kandaki seviyesinin yükselmesiyle birlikte bölgesel ve yayılan ağrılar görülmesi normaldir. Özellikle sırt ve boyunda yoğunlaşan spazm şikayetinizi ters bir harekette bulunmuş olmanıza ya da egzersiz programınızın zorlayıcılığına bağlıyor olabilirsiniz. Ancak siz fark etmeseniz de bu bölgelerde kas krampları nedenleri arasında toksin birikmesi geniş bir yer tutar.

Cilt Kusurları

Vücudumuz toksinleri uzaklaştırmak için yalnızca sindirim sistemini değil, sayısız gözeneğe sahip olan cildimizi de kullanır. Ancak toksinlerin artışı demek gözeneklerde büyüme ve daha çok kir birikmesi anlamına gelir.

Toksin birikmesi neticesinde kişi rutin bakımına devam etse de artan akne problemleriyle karşı karşıya kalır ve yeni cilt kusurlarının belirmesiyle birlikte yeni bakım yöntemlerine başlamalıdır.

Anti-Akne Diyeti Nedir? Hangi Besinler Sivilceye Neden Olur? yazımızda konuyla ilgili çözüm önerileri bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim