1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?
Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

A+A-

Tırnaklarınız sağlığınızın güzel bir yansımasıdır. Sistemik veya

cilt

problemleri söz konusu olduğunda tırnaklarınız sağlığınız hakkında birçok şey söyleyebilir. Tırnaklarınızda aniden farklı görünen her şeye dikkat etmek önemlidir. Normal görünmeyen her şey ele alınmalıdır ve en iyi hareket ise mümkün olan en kısa sürede doktora görünmektir.

İşte tırnakların sağlığınız hakkında belirti vereceği durumlar:

Stres

El tırnaklarının ve ayak tırnaklarının saçla yakından ilişkili olduğunu bilinmelidir. Tıpkı bir hastalıktan veya uzun süreli stres döneminden sonra saçların dökülmesi gibi, tırnaklarınız da benzer semptomlar gösterebilir. En sık olarak, stres tırnaklarınızda yan yana çizgiler görünmesine neden olur.

Melanom

Tırnak rengiyle ilgili endişeler dermatologların duyduğu en yaygın şikayetlerden biridir. Renk değişimleri genellikle kütikülden uca uzanan çizgilerde görünür ve iyi huylu mol veya kanserli melanom olabilir. Tırnak plağının altındaki cilt - tırnağın sert kısmında kahverengi bir renklenme olursa dermatoloğa danışmalısınız. Bu gelişmeler, her şeyden önce tek bir parmağı etkiliyorsa, her zaman daha fazla endişe vericidir. Kütikül içine giren kahverengi çizgiler, bir melanom belirtisi olabilir. Kütikülde veya öncesinde durduranlar muhtemelen mollerden kaynaklanır.

Artrit

Tırnak etlerinin yakınında veya üzerinde büyüyen küçük kistler artrit ile ortaya çıkabilir . Bunlar iyi huyludur (kanserli değildir) ve el cerrahı tarafından en iyi şekilde tedavi edilir.

Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Sedef Hastalığı

Sedef, sık görülen cilt rahatsızlığıdır ve genellikle pullu, kırmızı lekeler ile karakterize olarak ortaya çıkar, ancak tırnak ve ayak tırnaklarını da etkileyebilmektedir. Tırnaklarınızda sarı-kırmızı bir renklenme varsa, dermatoloğunuza danışmalısınız. İşte sedef hastalığına da işaret edebilecek diğer semptomlar:

 • Parmak uçlarını kaplayan tırnağın sert kısmı olan tırnak plakasında bulunan çukurlar.
 • Tırnak boyunca yan yana uzanan çizgiler.
 • Tırnağın altındaki derinin kalınlaşması, tırnağı tırnak yatağından çıkarabilir (onikoliz). Bu genellikle uçtan başlar ve tırnak etlerine doğru ilerler.
 • Tırnaklarda belirgin beyaz lekeler, lösonychia da denir. Bazen tırnaklarda ve ayak tırnaklarında görünen bulanık beyaz noktalar endişe kaynağı olmaz.
 • Uçtan kütiküllere uzanan siyah çizgiler, kıymık kanamalar denilen küçük pıhtılar veya dilate ve patlama kılcal damarları olabilir - sedef hastalığının potansiyel belirtileridir.
 • Kütikülün yakınındaki genellikle soluk alanlar, diğer bir olası sedef hastalığı belirtisi olan sıkışık kılcal damarların neden olabileceği kırmızıya döner.

Böbrek Hastalığı

Birkaç tırnak değişikliği akut veya kronik böbrek hastalığının varlığını gösterebilir ve belirtiler şu şekildedir:

 • Tırnakta oluşan yan yana çizgiler akut böbrek hastalığının belirtisi olabilir.
 • Ayrıca koilonychia olarak da adlandırılan çıkıntılı tırnaklar böbrek hastalığının varlığında bulunabilir. Bu tırnaklar ayrıca sıklıkla kaşık şeklinde ve içbükeydir ve demir eksikliği anemisine işaret edebilirler.
 • Farklı beyaz çizgiler ve tırnaklardaki lekeler kronik böbrek hastalığına işaret edebilir.

Darier Hastalığı

Darier hastalığı , cilt döküntülerine neden olan ve çoğunlukla ergenlikte görülen nadir bir genetik hastalıktır. Tırnaklarda ve ayak tırnaklarında, geniş, beyaz veya kırmızımsı şeritler halinde ortaya çıkar.

Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Önleme

Tırnaklarınızı etkileyen altta yatan koşulların önlenmesinin her zaman mümkün olmadığı bilinmelidir, ancak elleri nemli tutarak ve dengeli bir beslenme rutini oluşturarak tırnaklarınıza özen gösterebilirsiniz. Yeterince B vitamini ve çinko tükettiğinizden emin olun, çünkü bu besinler tırnaklarınızı büyük oranda güçlendirir.

Çoğu durumda, tırnaklarınızdaki değişikliklerin normal olabileceğini ve tanı konmamış sağlık değişikliklerine işaret etmediğini söylüyor. Ancak, bir sorunuz varsa, doktorunuza danışmak her zaman en iyisidir. Bazı tırnaklar düzgün görünmeyebilir veya uzunlamasına şeritler veya çıkıntılar olabilir. Tırnağın dağılımı boyunca gördüğünüz her şey tutarlı olduğu sürece muhtemelen sorun yok, ancak sıra dışı bir şey varsa, dermatoloğa görünmek daha doğrudur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.