Tırnaklarda Beyazlıklar Neyin Habercisi? Nasıl Giderilmeli?

El ve ayak tırnakları üzerinde yaşadığımız bir sorun olan tırnaklardaki beyazlıklar yaygın görülen bir durum olmakla birlikte yine yaygın şekilde önemsenmeyen ve üstünde durulmayan bir sorundur. Ancak halk arasında vitamin ve mineral eksikliğinden ileri geldiği düşünülen bu beyazlıklar farklı nedenlerden meydana gelebilir. Tırnaklardaki beyaz lekeler ve çözümü hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz. Tırnaklarda Beyazlıklar Neden […]

19.10.2018 - 9:15
19.10.2018 - 2:37
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

El ve ayak tırnakları üzerinde yaşadığımız bir sorun olantırnaklardaki beyazlıklaryaygın görülen bir durum olmakla birlikte yine yaygın şekilde önemsenmeyen ve üstünde durulmayan bir sorundur. Ancak halk arasında vitamin ve mineral eksikliğinden ileri geldiği düşünülen bu beyazlıklar farklı nedenlerden meydana gelebilir. Tırnaklardaki beyaz lekeler ve çözümü hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

tırnaklarda beyazlıklar

Tırnaklarda Beyazlıklar Neden Olur?

Tırnaktaki beyaz lekelersanılanın aksine yalnızca kanda bulunan vitamin oranının düşmesiyle meydana gelmez.

Farklı şekillerde ileri gelen bu durumun yaygın nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tırnak üzerinde kullanılan oje, aseton gibi kozmetik ürünler ve bunlara karşı alerji varlığı
  • Vücuttaki protein oranında düşüş (Özellikle yatay şekillibeyaz tırnak lekeleribu nedenden ileri gelir.)
  • Kanda çinko oranının yetersiz olması
  • Vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmaması
  • Yeni oluşum aşamasında tırnak mantarı
  • Hepatit ya da siroz gibi karaciğeri etkileyen hastalıklar
  • Anemi ve demir eksikliği
  • Böbrek yetmezliği (Böbrek fonksiyonlarının yetersizliği halinde tırnaklar tamamen beyaz renkte olabilir.)
  • Yetersiz keratin salgılanması

Oje kullanımı, karaciğer hastalıkları, mantar oluşumu gibi nedenlerin birçoğunda lekelenmelerin yanı sıra tırnaklarda sararma meydana gelmekle birlikte bu konuda da çözüm arıyorsanızTırnak Beyazlatma için Doğal Yöntemler, Evde Tırnak Beyazlatma yazımızda ihtiyacınız olan tüm önerileri bulabilirsiniz.

tırnaklarda beyazlıklar

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Tıpkı tırnak kırılması için doğal çözüm önerileri olduğu gibi beslenme odaklı önerilerle bir diğer tırnak sorunu olan beyaz lekelerin de giderilmesi sağlanabilir.

Öncelikle yeterli mineral alındığından ve gündelik ihtiyacın karşılandığından emin olunması gerekmekte, çinko alımını artırmak için yumurta, brokoli, fındık, kırmızı et, peynir ve bezelye tüketimine daha çok ağırlık verilmelidir. Ayrıca C vitaminiyle birlikte alınan çinkonun vücut için daha verimli olacağının bilinmesinde fayda vardır.

Bebeklerde tırnaktaki beyaz lekeleriçin katı besin evresine geçilmediyse destek gıdaların bu minerallere sahip olmasına özen göstermek gerekmektedir.

tırnaklarda beyazlıklar

Çinkonun yanı sıra demir, kalsiyum ve sülfür içeren besinlerin de tüketilmesitırnaklardaki beyazlıklar için çözümolabilmektedir.

Tırnak bakımı için kozmetik ürünlerden yardım alıyorsanız bu ürünlerin sizin için alerjik olup olmadığından ve son kullanma tarihlerinin uygunluğundan emin olmalısınız. Ojeler tırnakların hava almasını engellediğinden rengi açık dahi olsa tırnakta fazla uzun süre bekletilmemelidir.

El ve tırnakların bakımı için tercih edilen ürünlerin nemlendirici özellikte olması ve E vitamini içermesi önemlidir.

Tırnakta oluşan beyaz lekeler genelde tırnağın uzamasıyla birlikte kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu nedenle endişeden uzak durmak ancak inatçı ve geçmeyen lekeler için uzman doktora danışarak herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olup olmadığı hakkında bilgi almak gerekmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim