1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tırnak Yeme Davranışının Nedenleri
Tırnak Yeme Davranışının Nedenleri

Tırnak Yeme Davranışının Nedenleri

A+A-

Günümüzde tırnak yiyenlerin sayısı git gide artmaktadır. Etrafınızda eşiniz dostunuz ya da arkadaşınız ve hatta siz dahi tırnak yeme davranışını sergiliyor olabilirsiniz.  Tırnak yeme davranışının stres ya da kaygı kaynaklı olmadığı aksine mükemmeliyetçi olarak adlandırılan bireyler modelinin ya da işine odaklanmak isteyen kişilerin istemsiz bir şekilde yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Etrafınızda tırnak yiyen birileri varsa ya da bizzat siz tırnak yiyorsanız eğer durup bir düşünün tırnak yeme durumlarını çoğunlukla ne zamanları gerçekleştiriyor ya da hangi durumlarda kendinizi tırnak yerken buluyorsunuz?

Tırnak Yeme Davranışının Nedenleri

Eskiden tırnak yeme tedavilerinde, bireyin stresle başa çıkabilmesi üzerine tedavi planlaması gerçekleştirildi. Bu bağlamda duruma göre psikoloji duruma göre psikiyatri yollar seçilir, bireyi tırnak yemekten uzaklaştıracak olan el oyalama temelli yöntemlerin planlaması yapılır, çocuklarda ise tırnak yeme durumu görüldüğü zaman direkt sözlü olarak uyarı, acı oje ya da buna benzer yöntemler kullanılır, tırnak yeme davranışının önüne geçilmesi hedeflenirdi.

Yeni araştırmalar ise, tırnak yeme tedavisinde özellikle çocuklarda azarlama, uyarma ya da benzeri uygulamalarla çocuğun tırnak yeme davranışından vazgeçmediği aksine durumun daha da ilerlediği ve ekstra psikolojik sorunları da beraberinde getirdiği ifade edilmiştir.

Tırnak Yeme Davranışının Nedenleri

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Üniversitelerin gerçekleştirdiği çalışmalar incelendiği zaman görülüyor ki tırnak yeme davranışı aslında bir alışkanlıktan ibaret. Fakat bu alışkanlığın asıl sebebinin ne olduğu üzerine gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda tırnak yeme davranışını sergileyen insanların aslında ortak bir duyusal dinamikleri bulunuyor. Bu durum öncelikle "mükemmeliyetçilik" olarak karşımıza çıkıyor. Sonrasında ise bu durum " tutkulu olma" şeklinde devam ediyor. Çünkü tırnak yiyen bireyler bu eylemi özellikle değil odaklanma açısından yararlı olduğu için gerçekleştirdikleri şeklinde ifade ediyorlar.

Tırnak Yeme Davranışı Düzelir mi?

Tırnak yeme davranışı, durumun ciddiyetine göre çeşitli tedavi yolları seçilerek azaltılan ya da tamamen ortadan kalkan bir durumdur. Yani tedavisi mümkündür. Fakat tırnak yiyen bireyler eğer ki bu davranışı kronik olarak sürdürmüş ise, tırnak yeme davranışını sergilerken ki odaklanma ve başarı performansında bir düşüş olduğunu ve bu nedenle psikolojik açıdan boşluk hissine kapıldığından ötürü tekrar bu davranışına geri dönme eğilimi gösterebilir. Bu nedenle tırnak yemeyi bırakan bireyin asla tekrar tırnak yeme davranışını gerçekleştirmeyeceği üzerine bir garanti verilemez.

Tırnak Yeme Davranışının Nedenleri

Günümüzde tırnak yeme davranışının önüne geçilmesinde protez tırnak uygulamaları başarılı sonuçlar vermektedir. Bu protez tırnak uygulamasının başarısının esas olarak 2 sağlam sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri protezin kolay kolay kırılmaması diğer sebep ise protez tırnağın el estetiğinde meydana getirmiş olduğu başarı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.