Sağlık

Tırnak Yemekten Kolay Bir Şekilde Kurtulun

Tırnak yeme alışkanlığının en başında psikolojik problemler, stres, yalnızlık durum korkusu,

kaygı

, hayal kırıklığı, bunalım, sıkıntı ve dikkat eksikliği başı çeker. Günümüzde tırnak yeme problemi çok yaygın bir sorun olup her 5 kişiden 2 sinde tırnak yeme problemi görülmektedir.

Tırnak yemek sorunu yalnızca ellerin kötü görünümüne sebep olan yanlış bir alışkanlık olmayıp, aynı zamanda durdurulmadığı zaman diş ve diş etlerinde hasarlara yol açmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı aynı zamanda tırnak yiyen kişinin sürekli olarak tırnak içerisinden mikrop almasına sebep olmaktadır.

Tırnak Yemekten Kolay Bir Şekilde Kurtulun

Tırnak yeme probleminin fiziksel sonuçlarının olduğu gibi aynı zamanda olumsuz sosyal götürüleri da vardır. Bunların başında, insanların bu davranışı itici ve mide bulandırıcı bulması sonucu kınamaları ve terslemeleri gelir.

Bu alışkanlık, tırnağın estetik durmaması ve de genç görünümü temsil etmesinden ötürü  tırnak yiyen kişi ya da daha fazla kişiye sosyal fobi ya da dalga geçilmeye maruz kalabilir. Bu açıdan dışlanma, tırnak yeme problemini tetikleyecek, artan stres seviyesine sebep olabilir.

Tırnak yeme problemi pek çok kez estetik bir sorun şeklinde algılanır ve de ciddiyeti büyüktür. Ancak bahsi geçen bu alışkanlık, psikolojik yemelidir.  Mutlaka tedavi için kısa zaman içerisinde  başvurulması gerekmektedir.

Tırnak Yemekten Kolay Bir Şekilde Kurtulun

Tırnak Yemek Tedavisi

Psikoterapi bilimi özellikle bilişsel davranışçı yaklaşım modeli benimsediği ve de uygulamaların da bu doğrultu içerisinde buna göre düzenlediğinden dolayı hiçbir sorunu kolayca çözecektir. Tırnak yeme probleminin ciddiyetine göre, uzman kişi gerekli gördüğü takdirde, psikiyatri bölümü ile iletişim kurulup, ilaç tedavisinin kullanılması gerekebilir. Tırnak yememek adına yapılabilecek en temel eylemler şunlar olacaktır;

1- Tırnaklarınızı daima kısa kesin ve uçlarını törpüleyin. Ellerinizin krem kullanarak bakımını sürekli sağlayın buna dikkat etmek, tırnak yeme kazanılmış davranışının azalmasını sağlayarak daha güzel ve daha bakımlı tırnakların oluşmasına yardımcı olacaktır.

2- Stresli veya endişeli olduğunuz durumlarda tırnaklarınızı yiyorsanız eğer çözümün temeli burada tamamen stresi idare etmekten geçmektedir. Böylesi stresli ve kaygı dolu durumlarda birçok insan çoğu zaman ne yaptığının asla  farkına varmadan tırnaklarını yiyor; hatta bazı ciddi durumlarda acı tadı olan ojeler bile sürüldüğünde etki göstermediği görülüyor.
Tırnak Yemekten Kolay Bir Şekilde Kurtulun
3- Tırnak yeme davranışını unutmak adına bütün enerjinizi çok farklı davranış ve hobilere harcayın. Bazı insanlar, ellerini meşgul etmek ve oyalamak adına, stres topuyla oynamak gibi başka hareketleri tekrarlayarak, tırnak yemekten genellikle kurtulabilmektedir.
4- En etkili yöntemlerden olan protez tırnak yaptırarak rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Protez tırnak günümüzde tırnak yiyen bireylerin en kolay ve en şık  kurtarıcısı olma özelliğini hala korumaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu