Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ayakların Belası Tırnak Batması için Tedavi Önerileri

Eklenme:
 Ayakların Belası Tırnak Batması için Tedavi  Önerileri

Birçok kişinin ayaklarında yaşadığı tırnak batması yarattığı acı ve estetik kaygılar nedeniyle yaşam kalitesinde düşüş ve gündelik işlerde aksama anlamına gelebilir. Yürümeyi zorlaştıran, dinlenme anında dahi acıya yol açabilen bu sorun için çözüm arayanları aşağıda yer alan yazımızı okumaya bekliyoruz.

tırnak batması

Tırnak Batması / Batığı Nedir?

Genelde ayak parmağı tırnaklarında görülen, hatta baş parmağı etkileyen tırnak batığı  ya da diğer adıyla batması sorunu, tırnaklar uzarken tırnağın yapışık olduğu deri içerisinde ilerlemesinden ve deride enflamasyon meydana gelmesinden ileri gelen yüzeysel bir sorundur.

Tırnak Batığı Nedenleri Nelerdir?

Çeşitli nedenlerden ileri gelen tırnak batması genelde ayak yapısına uygun olmayan sağlıksız kalıplardaki ayakkabıların tercih edilmesinden, yanlış ayak bakımı uygulamalarından, ayağın sık sık darbeye uğramasından, obeziteden ya da mantar gibi enfeksiyonlardan dolayı oluşabilir.

Tırnak batmasını önlemek amacıyla alınacak temel önlem tırnakları fazla derin kesmemeye ve düz şekilde kesmeye dikkat etmektir.

tırnak batması

Yetişkinlerde tırnak batığı gibi ayakta sık görülen cilt hastalıkları ile karşılaşmamak adına dar burunlu ayakkabılar parmak uçlarında baskı yarattığından kaçınılması gereken bir diğer yanlış olmakta, çocuklarda tırnak batması için ise doğumdan gelen sorunlardan şüphelenilmektedir.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi durumun ciddiyetine göre değişkenlik gösteren tırnak batıkları için yeni gelişen türlerinde genelde doğal yöntemler ve koruyucu önlemler yeterli olmakta ancak inatçı ve geçmeyen şikayetlerde basit cerrahi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Tırnak batması belirtileri görülen ve henüz ciddiyet kazanmamış durumlarda gün içinde 3 defa ayağı suda bekletmek, batık bölgesini antiseptik etkili malzemelerle temizlemek ve oral ya da krem formunda antibiyotik ilaç kullanımı önerilir.

tırnak batması

Tırnağı yan kısımları köşeli olacak şekilde, kavis vermeksizin düz kesmek ve bu süreçte bir pamuk yardımıyla antiseptikler kullanarak kesme sonrasında da temizlemek, sorunun gelişmesini başlangıçta engelleyecektir.

Ağrılı olmasına karşı henüz ciddiyet taşımayan ayak tırnağı batması durumlarında en etkin ve kesin çözüm yöntemlerinden biri tel uygulaması olmaktadır. Tırnakların iki kenarına yerleştirilen bu özel teller sayesinde tırnağın uzama yönü düzeltilir ve tırnak yatağı içerisine batmadan uzaması sağlanır.

Tırnak batması başlangıcı için yapılan bu yöntemde yaklaşık olarak bir ay boyunca tellerin taşınması yeterli olmakla birlikte, bu uygulama sayesinde ağrı şikayeti ciddi oranda azalacaktır.

Bir diğer yaygın tırnak problemi olan kırılmalar için çözüm arıyorsanız Tırnak Kırılmalarına Bitkisel Çözüm Önerileri yazımıza kesinlikle göz atmalısınız.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23