Ayakların Belası Tırnak Batması için Tedavi Önerileri

Yanlış ayakkabı, mantar ya da yanlış ayak bakımı gibi pek çok farklı nedenden ileri gelebilen ayak tırnağı batması ya da batığı karşısında basit önlemler yeterli olmakta, sorunun ilerlemesi cerrahi gerektirebilmektedir. Tırnak batması tedavisi konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
25 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Birçok kişinin ayaklarında yaşadığıtırnak batmasıyarattığı acı ve estetik kaygılar nedeniyle yaşam kalitesinde düşüş ve gündelik işlerde aksama anlamına gelebilir. Yürümeyi zorlaştıran, dinlenme anında dahi acıya yol açabilen bu sorun için çözüm arayanları aşağıda yer alan yazımızı okumaya bekliyoruz.

tırnak batması

Tırnak Batması / Batığı Nedir?

Genelde ayak parmağı tırnaklarında görülen, hatta baş parmağı etkileyentırnak batığı ya da diğer adıyla batması sorunu, tırnaklar uzarken tırnağın yapışık olduğu deri içerisinde ilerlemesinden ve deride enflamasyon meydana gelmesinden ileri gelen yüzeysel bir sorundur.

Tırnak Batığı Nedenleri Nelerdir?

Çeşitli nedenlerden ileri gelen tırnak batması genelde ayak yapısına uygun olmayan sağlıksız kalıplardaki ayakkabıların tercih edilmesinden, yanlış ayak bakımı uygulamalarından, ayağın sık sık darbeye uğramasından, obeziteden ya da mantar gibi enfeksiyonlardan dolayı oluşabilir.

Tırnak batmasını önlemekamacıyla alınacak temel önlem tırnakları fazla derin kesmemeye ve düz şekilde kesmeye dikkat etmektir.

tırnak batması

Yetişkinlerde tırnak batığı gibi ayakta sık görülen cilt hastalıkları ile karşılaşmamak adına dar burunlu ayakkabılar parmak uçlarında baskı yarattığından kaçınılması gereken bir diğer yanlış olmakta, çocuklarda tırnak batması için ise doğumdan gelen sorunlardan şüphelenilmektedir.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi durumun ciddiyetine göre değişkenlik gösteren tırnak batıkları için yeni gelişen türlerinde genelde doğal yöntemler ve koruyucu önlemler yeterli olmakta ancak inatçı ve geçmeyen şikayetlerde basit cerrahi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Tırnak batması belirtilerigörülen ve henüz ciddiyet kazanmamış durumlarda gün içinde 3 defa ayağı suda bekletmek, batık bölgesini antiseptik etkili malzemelerle temizlemek ve oral ya da krem formunda antibiyotik ilaç kullanımı önerilir.

tırnak batması

Tırnağı yan kısımları köşeli olacak şekilde, kavis vermeksizin düz kesmek ve bu süreçte bir pamuk yardımıyla antiseptikler kullanarak kesme sonrasında da temizlemek, sorunun gelişmesini başlangıçta engelleyecektir.

Ağrılı olmasına karşı henüz ciddiyet taşımayanayak tırnağı batmasıdurumlarında en etkin ve kesin çözüm yöntemlerinden biri tel uygulaması olmaktadır. Tırnakların iki kenarına yerleştirilen bu özel teller sayesinde tırnağın uzama yönü düzeltilir ve tırnak yatağı içerisine batmadan uzaması sağlanır.

Tırnak batması başlangıcıiçin yapılan bu yöntemde yaklaşık olarak bir ay boyunca tellerin taşınması yeterli olmakla birlikte, bu uygulama sayesinde ağrı şikayeti ciddi oranda azalacaktır.

Bir diğer yaygın tırnak problemi olan kırılmalar için çözüm arıyorsanızTırnak Kırılmalarına Bitkisel Çözüm Önerileri yazımıza kesinlikle göz atmalısınız.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com