Ayakların Belası Tırnak Batması için Tedavi Önerileri

NAVİGASYONTırnak Batması / Batığı Nedir?Tırnak Batığı Nedenleri Nelerdir?Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır? Birçok kişinin ayaklarında yaşadığı tırnak batması yarattığı acı ve estetik kaygılar nedeniyle yaşam kalitesinde düşüş ve gündelik işlerde aksama anlamına gelebilir. Yürümeyi zorlaştıran, dinlenme anında dahi acıya yol açabilen bu sorun için çözüm arayanları aşağıda yer alan yazımızı okumaya bekliyoruz. Tırnak Batması / Batığı Nedir? […]

25.10.2018 - 9:10
25.10.2018 - 1:28
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Birçok kişinin ayaklarında yaşadığıtırnak batmasıyarattığı acı ve estetik kaygılar nedeniyle yaşam kalitesinde düşüş ve gündelik işlerde aksama anlamına gelebilir. Yürümeyi zorlaştıran, dinlenme anında dahi acıya yol açabilen bu sorun için çözüm arayanları aşağıda yer alan yazımızı okumaya bekliyoruz.

tırnak batması

Tırnak Batması / Batığı Nedir?

Genelde ayak parmağı tırnaklarında görülen, hatta baş parmağı etkileyentırnak batığı ya da diğer adıyla batması sorunu, tırnaklar uzarken tırnağın yapışık olduğu deri içerisinde ilerlemesinden ve deride enflamasyon meydana gelmesinden ileri gelen yüzeysel bir sorundur.

Tırnak Batığı Nedenleri Nelerdir?

Çeşitli nedenlerden ileri gelen tırnak batması genelde ayak yapısına uygun olmayan sağlıksız kalıplardaki ayakkabıların tercih edilmesinden, yanlış ayak bakımı uygulamalarından, ayağın sık sık darbeye uğramasından, obeziteden ya da mantar gibi enfeksiyonlardan dolayı oluşabilir.

Tırnak batmasını önlemekamacıyla alınacak temel önlem tırnakları fazla derin kesmemeye ve düz şekilde kesmeye dikkat etmektir.

tırnak batması

Yetişkinlerde tırnak batığı gibi ayakta sık görülen cilt hastalıkları ile karşılaşmamak adına dar burunlu ayakkabılar parmak uçlarında baskı yarattığından kaçınılması gereken bir diğer yanlış olmakta, çocuklarda tırnak batması için ise doğumdan gelen sorunlardan şüphelenilmektedir.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi durumun ciddiyetine göre değişkenlik gösteren tırnak batıkları için yeni gelişen türlerinde genelde doğal yöntemler ve koruyucu önlemler yeterli olmakta ancak inatçı ve geçmeyen şikayetlerde basit cerrahi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Tırnak batması belirtilerigörülen ve henüz ciddiyet kazanmamış durumlarda gün içinde 3 defa ayağı suda bekletmek, batık bölgesini antiseptik etkili malzemelerle temizlemek ve oral ya da krem formunda antibiyotik ilaç kullanımı önerilir.

tırnak batması

Tırnağı yan kısımları köşeli olacak şekilde, kavis vermeksizin düz kesmek ve bu süreçte bir pamuk yardımıyla antiseptikler kullanarak kesme sonrasında da temizlemek, sorunun gelişmesini başlangıçta engelleyecektir.

Ağrılı olmasına karşı henüz ciddiyet taşımayanayak tırnağı batmasıdurumlarında en etkin ve kesin çözüm yöntemlerinden biri tel uygulaması olmaktadır. Tırnakların iki kenarına yerleştirilen bu özel teller sayesinde tırnağın uzama yönü düzeltilir ve tırnak yatağı içerisine batmadan uzaması sağlanır.

Tırnak batması başlangıcıiçin yapılan bu yöntemde yaklaşık olarak bir ay boyunca tellerin taşınması yeterli olmakla birlikte, bu uygulama sayesinde ağrı şikayeti ciddi oranda azalacaktır.

Bir diğer yaygın tırnak problemi olan kırılmalar için çözüm arıyorsanızTırnak Kırılmalarına Bitkisel Çözüm Önerileri yazımıza kesinlikle göz atmalısınız.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim