Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Tim Burton Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

Son Güncelleme:
 Tim Burton Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

Tim Burton Kimdir?

Tim Burton, özellikle çağımızın en yetenekli yönetmenlerinden biridir. Çoğu filmi büyük başarılar kazandırmış ve gişelerde bu başarıyı göstermiştir.

Timothy Walter “Tim” Burton 25 Ağustos 1958 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen bir yönetmendir. Yönetmenliğin yanısıra yapımcılık, yazarlık ve ressamlık da yapmaktadır.
Tim Burton, çektiği slow-motion animasyonları ve filmlerindeki abartılı veya gotik karakterleri ile bilinmektedir.

tim burton

Tim Burton Gençlik Yılları

Annesi Jean Burton hediyelik eşya dükkanı işletmecisiyken babası Billy Burton Burbank Park’ta çalışmaktaydı. Çocukluğunda onu en çok etkileyen karakterlerden biri Vincent Price’tı. Çocukluğunda karikatür çizmeyi ve düşük bütçeli korku filmleri izlemeyi çok severdi.
Tim Burton, film çekmeye çok erken yaşlarda başlamıştır. 13 yaşındayken ilk filmi olan “The Island of Doctor Agor” adındaki filmini çekmiştir. Stop-motion tekniği kullanarak 8 mm’ye sessiz film şeklinde çekmiştir.
Lise dönemi ise Burbank Lisesi’nde geçmiştir. Dersleri iyi olmayan Burton, 9. Sınıfta çevre kirliliği konulu posteri ile başarı yakalamıştır. Ardından da California Institue of Arts’a gitmek amacıyla Disney’den burs kazanmıştır. California Institue’de bulunan sınıf arkadaşlarından bazıları Brad Bird, Henry Selick ve John Muster olmuştur. Tim Burton bu okuldaki yıllarında “Celery Monster” ve “King of Octopus” isminde iki tane kısa film çekmiştir. Burada 3 yılın sonunda eğitimini tamamlayarak animatör çırağı görevinde Disney stüdyolarına girdi.

Tim Burton Kariyeri

Tim Burton’ın, kadrosunda yer aldığı ilk filmi “The Lord of the Rings” isimli filmdi. Ancak yapımda ismi geçmedi. Ardından da istemediği halde “The Fox and the Hound” için çizimler yaptı. Bu tarz filmler daha sevimli çizimler içeriyordu ancak Tim Burton’ın yaptığı çizimler sevimli olmadığı için kabul etmediler. Disney’deki yıllarında pek mutlu olamayan Tim Burton, onu ileride çok ünlü edecek “The Nightmare Before Chrismas” adlı filmin ilk çizimlerini burada yaptı. Sonrasındaki yıllarda ise yönetmenliğini yaptığı “Luau” ve “Hansel and Gretel” isimli yapıtlarla büyük başarılar kazandı.
Ardından ise “Frankenweenie” (1984) adlı filmi çekti. Bu film birçok festivalde ödül almasına rağmen Disney için fazla ürkütücü bulunduğu için filmi yayınlamadı. Bu olayın sonunda Tim Burton, Disney’den ayrıldı. Ancak 2012 yılında bu film Disney tarafından çeşitli tarzlarca yayına verildi. Yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı animasyon çok güzel eleştiriler aldı.

tim burton filmleri

Tim Burton Özel Hayatı

Tim Burton, 1989 yılında Lena Gieseke ile evlenmiştir. Ancak “Batman Returns”ün ardından evliliğini sonlandırmıştır. Ardından Lisa Marie ile 1992 ve 2001 yılları arasın nişanlı kalmıştır.
2001 ile 2014 yılları arasında ise Helena Bonham Carter isimli başarılı oyuncuyla sevgili olan Burton birlikteliklerinden, 2003 yılında Billy-Ray, 2007 yılında ise Nell isimli iki çocuk sahini olmuştur.
Yönetmenin favori oyuncuları ise Johnny Depp ve Helena Bonham Carter’dır. Bu ikili birçok Burton filminde başrolü paylaşmıştır. Depp ile yakın arkadaş olan Burton’ın büyük oğlunun vaftiz babası Johnny Depp’tir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Ankara Kuşu Twitter hesabın sahibi kim? Oktay Yaşar Ankara Kuşu mu
2 04 2020 - 12:26
Sokakta vatandaşlara bağıran Uşak Valisi Funda Kocabıyık kimdir?
1 04 2020 - 14:49
Hülya Koçyiğit’in Damadı Ender Alkoçlar Kimdir?
31 03 2020 - 13:42
Çok Gezenti Burak Akkul Kimdir, Kaç Yaşında?
16 03 2020 - 18:07
Esra Elönü Kimdir, Kaç Yaşında?
16 03 2020 - 09:41
Ece Üner’in Eşi Deniz Bayramoğlu Kimdir?
12 03 2020 - 11:52