Tim Burton Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

NAVİGASYONTim Burton Kimdir?Tim Burton Gençlik YıllarıTim Burton KariyeriTim Burton Özel Hayatı Tim Burton Kimdir? Tim Burton, özellikle çağımızın en yetenekli yönetmenlerinden biridir. Çoğu filmi büyük başarılar kazandırmış ve gişelerde bu başarıyı göstermiştir. Timothy Walter “Tim” Burton 25 Ağustos 1958 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen bir yönetmendir. Yönetmenliğin yanısıra yapımcılık, yazarlık ve ressamlık da yapmaktadır. […]

03.07.2018 - 22:59
24.07.2018 - 16:54
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Tim Burton Kimdir?

Tim Burton, özellikle çağımızın en yetenekli yönetmenlerinden biridir. Çoğu filmi büyük başarılar kazandırmış ve gişelerde bu başarıyı göstermiştir.

Timothy Walter “Tim” Burton 25 Ağustos 1958 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen bir yönetmendir. Yönetmenliğin yanısıra yapımcılık, yazarlık ve ressamlık da yapmaktadır.
Tim Burton, çektiği slow-motion animasyonları ve filmlerindeki abartılı veya gotik karakterleri ile bilinmektedir.

tim burton

Tim Burton Gençlik Yılları

Annesi Jean Burton hediyelik eşya dükkanı işletmecisiyken babası Billy Burton Burbank Park’ta çalışmaktaydı. Çocukluğunda onu en çok etkileyen karakterlerden biri Vincent Price’tı. Çocukluğunda karikatür çizmeyi ve düşük bütçeli korku filmleri izlemeyi çok severdi.
Tim Burton, film çekmeye çok erken yaşlarda başlamıştır. 13 yaşındayken ilk filmi olan “The Island of Doctor Agor” adındaki filmini çekmiştir. Stop-motion tekniği kullanarak 8 mm’ye sessiz film şeklinde çekmiştir.
Lise dönemi ise Burbank Lisesi’nde geçmiştir. Dersleri iyi olmayan Burton, 9. Sınıfta çevre kirliliği konulu posteri ile başarı yakalamıştır. Ardından da California Institue of Arts’a gitmek amacıyla Disney’den burs kazanmıştır. California Institue’de bulunan sınıf arkadaşlarından bazıları Brad Bird, Henry Selick ve John Muster olmuştur. Tim Burton bu okuldaki yıllarında “Celery Monster” ve “King of Octopus” isminde iki tane kısa film çekmiştir. Burada 3 yılın sonunda eğitimini tamamlayarak animatör çırağı görevinde Disney stüdyolarına girdi.

Tim Burton Kariyeri

Tim Burton’ın, kadrosunda yer aldığı ilk filmi “The Lord of the Rings” isimli filmdi. Ancak yapımda ismi geçmedi. Ardından da istemediği halde “The Fox and the Hound” için çizimler yaptı. Bu tarz filmler daha sevimli çizimler içeriyordu ancak Tim Burton’ın yaptığı çizimler sevimli olmadığı için kabul etmediler. Disney’deki yıllarında pek mutlu olamayan Tim Burton, onu ileride çok ünlü edecek “The Nightmare Before Chrismas” adlı filmin ilk çizimlerini burada yaptı. Sonrasındaki yıllarda ise yönetmenliğini yaptığı “Luau” ve “Hansel and Gretel” isimli yapıtlarla büyük başarılar kazandı.
Ardından ise “Frankenweenie” (1984) adlı filmi çekti. Bu film birçok festivalde ödül almasına rağmen Disney için fazla ürkütücü bulunduğu için filmi yayınlamadı. Bu olayın sonunda Tim Burton, Disney’den ayrıldı. Ancak 2012 yılında bu film Disney tarafından çeşitli tarzlarca yayına verildi. Yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı animasyon çok güzel eleştiriler aldı.

Tim Burton Özel Hayatı

Tim Burton, 1989 yılında Lena Gieseke ile evlenmiştir. Ancak “Batman Returns”ün ardından evliliğini sonlandırmıştır. Ardından Lisa Marie ile 1992 ve 2001 yılları arasın nişanlı kalmıştır.
2001 ile 2014 yılları arasında ise Helena Bonham Carter isimli başarılı oyuncuyla sevgili olan Burton birlikteliklerinden, 2003 yılında Billy-Ray, 2007 yılında ise Nell isimli iki çocuk sahini olmuştur.
Yönetmenin favori oyuncuları ise Johnny Depp ve Helena Bonham Carter’dır. Bu ikili birçok Burton filminde başrolü paylaşmıştır. Depp ile yakın arkadaş olan Burton’ın büyük oğlunun vaftiz babası Johnny Depp’tir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim