Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya’da neden Tilavet Secdesi yapıldı?

Ayasofya'da bugün 86 yıl sonra ilk defa cuma namazı kılındı. Vatandaşlar Ayasofya'da kılınan ilk cuma namazını televizyonlardan canlı olarak takip ederken Tilavet Secdesi nedir ve neden yapılır sorularının yanıtı araştırılmaya başlandı. Peki Tilavet Secdesi ne anlama gelir? Ayasofya'da neden Tilavet Secdesi yapıldı?
Eklenme:
 Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya’da neden Tilavet Secdesi yapıldı?

Tilavet secdesi nedir? 86 yıllık hasret sona erdi ve bugün ilk defa Ayasofya’da cuma namazı kılındı. Ekran başında Ayasofya’da kılınan Cuma namazını canlı olarak izleyen vatandaşlar Ayasofya’nın açılışında neden tilavet secdesi yapılır sorusunu araştırmaya başladı. Peki Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya’da neden Tilavet Secdesi yapıldı?

Tilavet Secdesi nedir?

Kelime anlamı olarak Tilavet hükme tabi olma anlamını içeriyor. Genel olarak Kur’an-ı Kerim okunmasına Tilavet adı veriliyor. Fıkıh terimi olarak secde, namazda alın, el ayaları, dizler ve ayak parmakları zengin edecek şeyi şekilde yere kapanmayı ifade ediyor. Tilavet Secdesi ise bu iki kelimenin birleşmesinden oluşuyor. Yani Kur’an-ı Kerim okunması sonucunda yapılan secdeye tilavet secdesi adı veriliyor. Ancak Tilavet Secdesi, Kur’an-ı Kerim’de bulunan bütün ayetleri için değil sadece farklı surelerde geçen ve toplam sayısı 14 olan secde ayetlerinin okunması durumunda geçerli oluyor. Yani Tilavet Secdesi secde ayetleri okunduğunda yapılan secdeye verilen isim oluyor. Hanefilere göre Tilavet Secdesi vacip kabul edilirken Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre ise sünnet olarak kabul ediliyor.

Tilavet Secdesi nasıl yapılır?

Tilavet Secdesi, secde ayetleri okunduktan hemen sonra veya Kur’an-ı Kerim okunması tamamen bittikten sonra gerçekleştirilebilir. Her ne kadar Tilavet Secdesi namazı olmasa da taharet, kıbleye dönmek, niyet etmek, avret yerlerinin örtülü olması gibi namazda aranan şartlar tilavet secdesinde de aranır. Tilavet Secdesi yapacak kişiler elini kaldırmadan doğrudan doğruya Allahu Ekber diyerek secdeye gider ve ilk defa Sübhane rabbiyel ala dedikten sonra yeniden Allahu Ekber diyerek secdeden kalkar. Tilavet secdesinin sonunda teşehhüd miktarı oturmak ve selam bulunmaz.

Ayasofya’nın açılışında neden Tilavet Secdesi yapıldı?

Ayasofya’nın açılışında neden Tilavet Secdesi yapıldı sorusunun yanıtı da ekran başında izleyen vatandaşlar tarafından araştırılıyordu. Ayasofya açılış programı sırasında Kur’an-ı Kerim’de bulunan secde ayetleri neden bazıları okunduğu için cuma namazı öncesinde Tilavet Secdesi yapıldı.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
İstanbul bayram namazı saati! İstanbul’da bayram namazı saat kaçta kılınacak?
30 07 2020 - 17:24
30 Temmuz Arefe günü tatil olacak mı? Arefe günü yarım gün tatil mi?
28 07 2020 - 17:24
Buşon ücreti nedir? Buşon ücreti nerede ödenir?
23 07 2020 - 10:34
Volkan Uzun kimdir? Köpeğe tecavüz iddiaları sosyal medyayı ayağa kaldırdı
23 07 2020 - 09:03
Nurseli Aksoy vurulma anı! Ünlü TikTok fenomeni neden vuruldu?
21 07 2020 - 10:46
Pınar Gültekin kimdir? Pınar Gültekin bulundu mu?
21 07 2020 - 10:24
Yorum Yap