1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya'da neden Tilavet Secdesi yapıldı?
Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya'da neden Tilavet Secdesi yapıldı?

Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya'da neden Tilavet Secdesi yapıldı?

A+A-

Tilavet secdesi nedir? 86 yıllık hasret sona erdi ve bugün ilk defa Ayasofya'da cuma namazı kılındı. Ekran başında Ayasofya'da kılınan Cuma namazını canlı olarak izleyen vatandaşlar Ayasofya'nın açılışında neden tilavet secdesi yapılır sorusunu araştırmaya başladı. Peki Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya'da neden Tilavet Secdesi yapıldı?

Tilavet Secdesi nedir?

Kelime anlamı olarak Tilavet hükme tabi olma anlamını içeriyor. Genel olarak Kur’an-ı Kerim okunmasına Tilavet adı veriliyor. Fıkıh terimi olarak secde, namazda alın, el ayaları, dizler ve ayak parmakları zengin edecek şeyi şekilde yere kapanmayı ifade ediyor. Tilavet Secdesi ise bu iki kelimenin birleşmesinden oluşuyor. Yani Kur’an-ı Kerim okunması sonucunda yapılan secdeye tilavet secdesi adı veriliyor. Ancak Tilavet Secdesi, Kur’an-ı Kerim'de bulunan bütün ayetleri için değil sadece farklı surelerde geçen ve toplam sayısı 14 olan secde ayetlerinin okunması durumunda geçerli oluyor. Yani Tilavet Secdesi secde ayetleri okunduğunda yapılan secdeye verilen isim oluyor. Hanefilere göre Tilavet Secdesi vacip kabul edilirken Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre ise sünnet olarak kabul ediliyor.

Tilavet Secdesi nasıl yapılır?

Tilavet Secdesi, secde ayetleri okunduktan hemen sonra veya Kur’an-ı Kerim okunması tamamen bittikten sonra gerçekleştirilebilir. Her ne kadar Tilavet Secdesi namazı olmasa da taharet, kıbleye dönmek, niyet etmek, avret yerlerinin örtülü olması gibi namazda aranan şartlar tilavet secdesinde de aranır. Tilavet Secdesi yapacak kişiler elini kaldırmadan doğrudan doğruya Allahu Ekber diyerek secdeye gider ve ilk defa Sübhane rabbiyel ala dedikten sonra yeniden Allahu Ekber diyerek secdeden kalkar. Tilavet secdesinin sonunda teşehhüd miktarı oturmak ve selam bulunmaz.

Ayasofya'nın açılışında neden Tilavet Secdesi yapıldı?

Ayasofya'nın açılışında neden Tilavet Secdesi yapıldı sorusunun yanıtı da ekran başında izleyen vatandaşlar tarafından araştırılıyordu. Ayasofya açılış programı sırasında Kur’an-ı Kerim'de bulunan secde ayetleri neden bazıları okunduğu için cuma namazı öncesinde Tilavet Secdesi yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.