Kadın

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır? Doğal Yollarla Lavabo Açma

Gün içinde yaşanabilen ancak yaşandığı anda ev yaşamını kabusa çevirebilen bir sorun olan tıkalı lavabolar için ne yazık ki birçoğumuz ne yapılabileceğini bilmiyoruz. Genelde boruların dirsek adı verilen kırılma noktasında meydana gelen bu problem için dirsek kısmında açıcı ürünler kullanarak sorunu kökünden çözmek mümkündür. Ancak mutfak ve banyo lavabolarının birleştiği bu noktalarda yapılan bu işlem oldukça maliyetli olduğundan tıkanan lavaboyu açma yolları hakkında bilgi edinmeniz avantajlı olacaktır. Doğal yöntemlerle lavaboyu nasıl açabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Tıkalı Lavabo Açmanın Yolları Nelerdir?

Apartmanın giriş katında bulunan bir eve sahipseniz tuvalete tuvalet kağıdı ya da benzeri ürünler atmak, yeterli eğim olmadığı için lavabolara uzanan boruların tıkanmasına yol açabilir. Bu nedenle bir önlem olarak öncelikle bu kuralı benimsemek gereklidir. Şimdiyse tıkanan boruları açma yöntemleri ve bu yöntemlerin püf noktaları hakkında bilgi edinebiliriz.

Tıkanan Lavabo için Pompa Kullanmak

Banyoda bulunan lavabonun tıkanması halinde pompa kullanmanın bazı incelikleri vardır.

Öncelikle duşakabini ya da varsa küveti musluğu açıp su yüksekliği 5 santimetreyi bulana kadar doldurun. Sonrasında banyonun giderini bir iki saniye aralıklarla pompalamaya başlayın. Açığa çıkan kıl benzeri atıkları aldıktan sonra banyo gideri açılacaktır.

Tıkanan Lavabo için Çözücü Kullanmak

Pompalama işlemine rağmen açılmayan banyo lavabolarında lavabo çözücü ürünler kullanmak daha etkili olacaktır.

Birçok markette bulunan ve toz formunda satılan bu ürünleri kullanmak için 2 litre suyu kaynatın ve lavabo çöz ürünü lavabo gideri içerisine dökün. Ardından kaynar suyu boşalttığınız giderde bu iki madde reaksiyona girecektir. Reaksiyon neticesinde gider büyük ölçüde açılacak olmakla birlikte işlem esnasında kesinlikle ortamda bulunmayın.

Açıcıyı döktükten sonra pencereleri açın ve odadan ayrılarak 10 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla durulama yapmayı ihmal etmeyin ve bu ürünlerin toz yerine jel formunda olanlarını kullanmayı tercih ederseniz jeller daha etkili olduğundan ortama girmek için daha uzun süre bekleyin.

Tıkanan Lavabo için Temizlik

Tıkanan gider borusu nasıl açılır diye düşünmemek için önceden gideri düzenli aralıklarla temizlemek gerekmektedir. Lavaboya giden boruyu çıkarıp kaynar sıcaklıktaki su altında tutmak ya da aralıklarla gider içerisine basınçlı su tutmak bir önlem olarak yeterli olacaktır.

Ayrıca yalnızca içerisi değil dış görünümü de temiz lavabolar için Kararan ve Sararan Lavabolar Doğal Bir Kaç Malzeme ile Nasıl Temizlenir? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Tıkanan Lavabo için Kola Yöntemi

İçeriğinde yoğun oranda asidik madde bulunan kola, tıkanan gider borusu nasıl açılır, sorusunun en pratik cevaplarından biridir. Tıkanan lavaboya kola şişesinin ağzını dayayıp şişeyi güçlü bir şekilde sıkmak ve gideri 10 dakika kolalı halde bekletmek tıkanan bölgede açılma sağlayabilir. Sonrasında bir kova içerisini tamamen su ile doldurup gidere bir anda boşaltın. İşlemin ardından kolanın sizlere nasıl büyük bir kolaylık sağladığını fark edeceksiniz.

Diğer doğal temizleyiciler için Ev Yapımı Banyo Temizleme Ürünleri, Doğal Banyo Temizleyici Tarifleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tıkanan Lavabo için Şiş Kullanımı

Kısa hortumlu lavabolar için önerilen şiş yönteminde tıkanan gidere şiş sokup tıpkı pompa gibi ileri – geri hareketlerle gider açılmaya çalışılır. Kaynar su ve bulaşık deterjanıyla yıkanan gidere tekrar aynı işlem uygulanır. Sorun giderilene kadar bu döngü devam ettirilebilir. Bu işlemlerin ardından ek olarak pompalama yapmak daha uzun süren temizlik sağlayacaktır.

Tüm bu denemelere rağmen lavabo tıkandı su gitmiyor, diyorsanız mutlaka bir vidanjör ya da tesisatçı çağırmalı, durumu bu kişilerin uzmanlığına bırakmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu