Kimdir?

Thomas Alva Edison Kimdir? Hayatı, Buluşları ve Menlo Park

Thomas Alva Edison  11 Şubat 1847 tarihinde doğmuş, 8 Ekim 1931 yılında dünyaya gözlerini yummuştur. 20. yüzyılı icatlarıyla etkileyen Amerikalı icat sahibi ve de iş adamıdır. Hayata geçirdiği icatları her haliyle orijinal olmakla birlikte, yapılmış olan eski buluşların da geliştirilmesi ya da yönetimi altında faaliyetlerde bulunan yüzlerce çalışana aittir. Edison kendi imzasını taşıyan ve  Amerikan patentiyle dünyadaki en önemli mucit olarak gösterilmektedir. Yaptığı ve patentlerini aldığı buluşlarının birçoğu Amerika’nın dışında Almanya, Fransa ve de İngiltere de onay almıştır.

Hayatı

Thomas Edison, Milan Ohio’da 11 Şubat 1847 yılında doğmuştur. 7 kardeşi vardır. Babası Samuel Edison, annesi ise Nancy Eliot Edison’dur. İlk okula Michigan’da yer alan Port Hurona’daki bir ilkokula başladı. Fakat 4 ayın sonunda algılama zorluğu nedeniyle okuduğu okuldan uzaklaştırıldı. Edison bu durumun akabininde evlerinin kiler bölümüne bir laboratuvar kurdu. Kimya deneyleri ile elektrik akımı üretmeye yönelik çalışmalarına başladı. Bir süre geçtikten sonra telgraf aleti icat etti ve mors alfabesini öğrendi. Bu sırada geçirdiği ciddi bir hastalıktan dolayı işitme kaybı yaşadı. Kulakları ağır işiten Edison 12 yaşındayken tren içerisinde dergi ve meyve satıp, gazete basıyordu. Tren içerisinde kimyasal madde kaynaklı olan bu yangın Edison’u hem işinden etmiş hem de işitme kaybının ciddi boyutlara ulaşmasına yol açmıştır.

Thomas Alva Edison Kimdir? Hayatı, Buluşları ve Menlo Park

Bu elim kaza sonucunda Edison 1869-1868 yılları arasında Amerika ve Kanada’da telgrafhane kurdu. Ardından 1868 yılında elektrili kayıt aygıtının gerekli işlemlerini yaparak patentini satamadığı için Boston’a gitmek zorunda kaldı.

Evlilik hayatı

24 Aralık 1871’de,  tanışalı yaklaşık olarak 2 ay olan Mary Stilwell ile hayatını birleştirdi. Bu evlilikten üç çocukları oldu. Mary Edison hayatını 9 Ağustos 1884 yılında kaybetti.

1880’li yıllarda Fort Myers, Florida üzerinde arsa satın aldı ve kendisine bir ev inşa ettirdi. Otomobil sektöründe iyi tanınan Henry Ford Edison’un evinin yaklaşık olarak birkaç blok ötesine taşındı. Henry Ford ve Edison hayatlarının geri kalanında çok yakın dost oldular.  Edison 1886 yılında Mina Miller ile hayatlarını birleştirdiler ve bu evliliğinden de 3 çocuk sahibi oldu.

İcatları

1879  yılında Edison elektrik ampulü buldu. 1880  yılında ise evlerde güvenle ve rahatlıkla kullanılabilecek olan ampuller üreterek bir tanesini yaklaşık olarak 2,5 dolara satışını başlattı. Fakat 1878 senesinde İngiliz asıllı bilim insanı Joseph Wilson Swan elektrik ampulü bulunca iki bilim insanı güçlerini birleştirdiler. Ardından en büyük icadı olan Edison etkisi adını verdiği olayı gerçekleştirdi; bu olay ısıtılmış bir adet filamanın moleküler açıdan boşlukta elektronları etrafa yayılmasıdır. 1883 yılında bulmuş olduğu bu sıcak katotlu tüplerin esas halini oluşturdu. Sonrasında ise Akkor lambanın üretimini hayata geçirdi ve bu da icat edilen ampul toplum tarafından yaygınlaşması sağlandı.

Menlo Park

Edison’un  hayatında en önemli buluşu olan Menlo Park, New Jersey’de bulunan ilk endüstriyel özellik taşıyan araştırma laboratuvarıdır. Devamlı olarak teknolojik buluşlar ve geliştirmeler gerçekleştirerek özel amaçla kurulmuş olan kurumdur. Edison çok sayıdaki icadını resmi düzeyde bu labaratuar bünyesinde üretmiş ve çalışanı onun istek ve yönlendirmeleri doğrultusunda icatların araştırma-geliştirmesinde sorumluluk almıştır.

Elektrik mühendisi olan William Joseph Hammer ise 1879 senesinin Aralık ayında Edison’un laboratuvar asistanı görevine başlamıştır.

Telefon, fonograf haricinde elektrikli tren, demir madeni ve  elektrikli aydınlatma ile çok sayıda icada büyük katkılarda bulunmuştur.  Hummer 1880 senesinde Thomas Edison’un lamba üzerindeki çalışmalarının doğrudan şef mühendisi olmuştur. Hummer bu mevki içindeki ilk senesinde Francis Robbins Upton fabrikasının genel müdürlüğünü gerçekleştirdiği fabrika tam olarak 50.000 adet ampul üretmiştir. Thomas Edison,  Hammer’ı elektrik ampulünün öncüsü olarak ifade etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu